Σλοβενία - Ελλάδα 78-72: Άστοχοι στις… λεπτομέρειες

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για το αντιπροσωπευτικό μας «συγκρότημα», καθώς η Σλοβενία επικράτησε 78-72 εκμεταλλευόμενη τα άστοχα σουτ των Ελλήνων στα τελευταία λεπτά.

Το αντιπροσωπευτικό μας «συγκρότημα» εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένο σε σχέση με το ματς κόντρα στην Γαλλία, κατάφερε να κάνει την ανατροπή απέναντι στην Σλοβενία από το -12, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να ελέγξει τον ρυθμό και κυρίως να βρει τις λύσεις κόντρα στην ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ, όταν ξεκίνησε την… αντεπίθεσή του.

Εξαιρετική εμφάνιση από Παπαγιάννη, Παππά και Σλούκα, αλλά μόλις κουράστηκε ο σέντερ των Κινγκς και ο γκαρντ του Παναθηναϊκού Superfoods, η «επίσημη αγαπημένη» δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την δεύτερη συνεχόμενη ήττα και να βρίσκεται πλέον στο 1-2 στις νίκες. Από την άλλη, οι Σλοβένοι απέδειξαν πως διαθέτουν ισχυρό σύνολο, πανηγυρίζοντας το 3Χ3 στον 1ο όμιλο και παραμένουν στην κορυφή του ομίλου, πάνω από την Γαλλία που είναι στο 2-1.

Το ματς

Η Σλοβενία ήταν αυτή που μπήκε πιο καλά στο παρκέ και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 6-0 στα πρώτα δύο λεπτά, αναγκάζοντας τους παίκτες του Κώστα Μίσσα να κυνηγούν από την αρχή το σκορ. Μάλιστα, οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 12 πόντων (25-13), αλλά η είσοδος του Παππά, άλλαξε την ροή του αγώνα και η Ελλάδα ξεκίνησε την αντεπίθεσή της, φτάνοντας στο -5 στο τέλος του ημιχρόνου (35-30).

Το καλύτερο δεκάλεπτο για την «επίσημη αγαπημένη» ήταν το τρίτο με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κυριαρχεί κάτω από την ρακέτα σε επίθεση και άμυνα. Σημαντικές λύσεις πρόσφερε και ο Κώστας Σλούκας, όχι μόνο με τη δημιουργία του, αλλά και με σημαντικά μακρινά σουτ, με το πρώτο προβάδισμα να έρχεται στο 23’ με το καλάθι του Παπαγιάννη. Σ’ αυτό το σημείο, οι Σλοβένοι παρουσιάστηκαν εμφανώς εκνευρισμένοι από την εξέλιξη του αγώνα.

Έτσι, η ελληνική ομάδα με υπομονή στην άμυνα και κυρίως στην επίθεση μπόρεσε να πάρει προβάδισμα 8 πόντων (58-50) δευτερόλεπτα πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (58-52). Όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ντράγκιτς και Ντόντσιτς κατάφεραν να πάρουν στις… πλάτες τους την Σλοβενία και με την πολύτιμη βοήθεια του Πρέπελιτς μπόρεσαν να φτάσουν στην ανατροπή. Πάντως, η Ελλάδα θα μπορούσε να είχε φτάσει ακόμα και στην νίκη, αλλά στα τελευταία λεπτά, άστοχα σουτ από Πρίντεζη και Καλάθη, δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Κώστα Μίσσα να επιστρέψει στις νίκες.

Ο Ντόντσιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους, ενώ άλλους 20 πρόσθεσε στο ελληνικό καλάθι ο Ντράγκιτς και 16 σημείωσε ο Πρέπελιτς. Για την ελληνική ομάδα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σλούκας με 18, ενώ από 10 πρόσθεσαν Παππάς, Παπαγιάννης και ο… άστοχος Πρίντεζης.

Σλοβενία (Ιγκόρ Κοκόσκοφ): Ράντολφ 8, Ντράγκιτς 20, Νίκολιτς, Πρέπελιτς 16, Μούριτς 6, Μπλάζιτς, Βίντμαρ 6, Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ, Ντόντσιτς 22.

Ελλάδα (Κώστας Μίσσας): Καλάθης 6, Μπουρούσης 9, Σλούκας 18, Παππάς 10, Παπαγιάννης 10, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5, Μπόγρης, Αντετοκούνμπο.