Το πανόραμα της Basket League - Η βαθμολογία και το πρόγραμμα της Κυριακής (23/10)
INTIME.GR

Δείτε όσα συνέβησαν στους αγώνες του Σάββατου (23/10) για την 3η αγωνιστική της Basket League

Μέχρι και το τελευταίο περίπου λεπτό της αναμέτρησης στο Λαύριο ο Τζέιλεν Ράιλι δεν είχε καταφέρει να σκοράρει εντός παιδιάς μετρώντας 0/9 σουτ. Ωστόσο στο τελευταίο ενάμισι λεπτό ευστόχησε σε δύο τρίποντα αλλά και ένα ζευγάρι βολών «υπογράφοντας» τη νίκη του ΠΑΟΚ mateco με 75-70 επί του Λαυρίου Megabolt για την 3η αγωνιστική της Basket League. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη για τους Θεσσαλονικείς που πλέον έχουν ρεκόρ 2-1 σε αντίθεση με την ομάδα της Λαυερωτικής που έχει αρχίσει τη χρονιά με 0-3. Ο Γιανίκ Φράνκε ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους για τους νικητές, που είχαν ακόμη τον Χρήστο Σαλούστρο με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, αλλά και τον Νέιτ Ρένφρο με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ο Αρ Τζέι Κόουλ τελείωσε με 14 πόντους, ο Σάβιον Φλαγκ με 12 ενώ οι Αλέξανδρος Νικολαΐδης και Σαχίντ Ντέιβις σημείωσαν από 11.

Με καλάθι του Μαρκίς Τιγκ πέντε δέκατα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, ο Κολοσσός H Hotels νίκησε με 69-67 τον Προμηθέα στο κλειστό της Καλλιθέας στη Ρόδο για την τρίτη αγωνιστική της Basket League. Την προηγούμενη εβδομάδα ο Κολοσσός ηττήθηκε με buzzer beater στην Καρδίτσα αλλά αυτή τη φορά ήταν η σειρά του να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, έπειτα από καλάθι του Τιγκ στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Με εξαιρετική άμυνα και πρώτο σκόρερ τον Σταρκς (22 πόντοι) οι «θαλασσί» έκαναν την ανατροπή απέναντι στον Προμηθέα που είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης με κορυφαίο τον Γιανγκ που σταμάτησε στους 21 πόντους.

Ο Απόλλωνας Πάτρας προηγήθηκε με 13 πόντους (60-47) στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά χρειάστηκε την παράταση για να καταβάλει την αντίσταση της μαχητικής Καρδίτσας (78-72, κ.α. 70-70) και να πετύχει την πρώτη νίκη του στην Basket League της φετινής σεζόν. Αν και η θεσσαλική ομάδα έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο ανατρέποντας την διαφορά των 13 πόντων και με τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη από τα 7 μέτρα λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας της συνάντησης, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεπεράσουν το ψυχολογικό σοκ και στην παράταση με δύο τρίποντα των Σαματζέι Χέινς – Τζόουνς, Ζώη Καράμπελα να προηγηθούν με 76-70 στο 43’ και να «αγκαλιάσουν» τη νίκη.

Άρης-Ολυμπιακός 24/10, 19:15

Ρέντη: Βρέθηκαν χρήματα σε λογαριασμούς συγγενών των συλληφθέντων που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Game 1 των playoffs Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς
Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα