Άρης - Κολοσσός 61-87: Με υπογραφή Γιαννόπουλου
In Time

Ο Κολοσσός επικράτησε (87-61) του Άρη στο Αλεξάνδρειο με τον Χάρη Γιαννόπουλο να κάνει τη διαφορά

Με τον Χάρη Γιαννόπουλο να κάνει τη διαφορά ο Κολοσσός επιβλήθηκε (87-61) του Άρη στο Αλεξάνδρειο. Ο έμπειρος φόργουορντ τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 4 τρίποντα και ακολούθησε ο Μπαρτσέλο με 16 πόντους και τρία τρίποντα. Για τον Άρη ξεχώρισε ο Νότε με 17 πόντους και ο Χάγκινς είχε 11 πόντους.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ισορροπημένο, όπως έδειχνε το 8-8 του 5’. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τη δίοδο για το καλάθι του Άρη και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-24.

Ο Κολοσσός ανέβασε τη διαφορά στους 18 πόντους (22-40). Ο Άρης, με τους Χάγκινς και Νότε να σκοράρουν, μείωσε σε 34-45, πριν το 34-47 του ημιχρόνου.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν την επαφή τους με το σκορ μετά το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (38-49) και οι Ροδίτες με σερί 0-10 έκαναν το 38-59. Ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 2-17, ανέβασαν τη διαφορά στους 26 πόντους (40-66), πριν το 45-69 του 30’.

Στην τέταρτη περίοδο τίποτα δεν άλλαξε και με ευστοχία έξω από τα 6.75, ο Κολοσσός κράτησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και πήρε τη «φιλική» νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 34-47, 45-69, 61-87.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρκλερ 7 (1), Γκούντγουιν 5, Σανόγκο 4, Τολιόπουλος 3 (1), Σχίζας, Καββαδάς 10, Φίλλιος, Νότε 17 (1), Σιδηροηλίας, Νετζήπογλου 4, Χάγκινς 11 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 10 (1), Παπαπασχάλης, Χρυσικόπουλος 2, Καμπούρης, Ντζέγκε 3, Όζμπορν 10, Μπιλλής, Μπαρτσέλο 12 (2), Χατζηδάκης, Κατσίβελης 17 (2), Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 20 (4), Στεφάνοβιτς 13 (3).