Λαύριο-Περιστέρι 52-75: Το «ισοπέδωσε» με υπογραφή Γκιέλο (photos&video)

Λαύριο-Περιστέρι: Με «καυτό» Γκιέλο και Χρηστίδη το Περιστέρι πέρασε εύκολα από το Λαύριο

Με πολυφωνία στην επίθεση η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς πανηγύρισε την έκτη νίκη της σε δώδεκα αναμετρήσεις και κατάφερε να προσπεράσει το αντίπαλο Λαύριο στον βαθμολογικό πίνακα(6-6 και 5-7).

Οι γηπεδούχοι δεν άντεξαν στην πίεση του Περιστερίου και παραδόθηκαν στο δεύτερο μισό στο κλειστό του Λαυρίου. Εξαιρετικοί για την ομάδα των δυτικών προαστίων οι Γκίελο και Χρηστίδης με τον νεοφερμένο παίκτη να σκοράρει 14 πόντους και τον Χρηστίδη να σταματά στους 12.

Για τους ηττημένους ο Κακλαμανάκης έδωσε ρεσιτάλ με 13 πόντους, 4 ριμπαόυντ και 2 ασίστ αλλά η προσπάθεια του δε στάθηκε αρκετή για την ανατροπή.

Ο αγώνας

Στο πρωτο δεκάλεπτο το Λαύριο ήταν ανταγωνιστικό με τους φιλοξενούμενους να απέχουν σε όλη τη διάρκεια τουλάχιστον για ένα καλάθι στο σκορ με το 10ο λεπτό να ολοκληρώνεται στο 11-13. Η συνέχεια απέβη μοιραία για το Λαύριο, καθώς το επιμέρους σκορ 11-22 γιγάντωσε τη διαφορά με την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς να παίρνει τον πλήρη έλεγχο του ματς για το 22-35 του ημιχρόνου.

Με ρεσιτάλ Κακλαμανάκη στην επιστροφή από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά αλλά το Περιστέρι επανήλθε δριμύτερο, για να μετατρέψει την τελευταία περίοδο σε παράσταση για έναν και το τελικό 52-75.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 22-35, 39-65, 52-75