Κολοσσός Ρόδου-Ολυμπιακός 69-87: Αντιστάθηκε για ένα ημίχρονο (photos&video)

Κολοσσός Ρόδου-Ολυμπιακός: Οι «ερυθρόλευκοι» ζορίστηκαν για ένα ημίχρονο στη Ρόδο αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 69-87

Νικητής έφυγε από τη Ρόδο ο Ολυμπιακός με σκορ 69-87. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά από 2 σερί ήττες στην Ευρωλίγκα έβγαλαν αντίδραση στο ελληνικό πρωτάθλημα, για να πανηγυρίσει την 10 νίκη τους(10-1).

Από την άλλη, οι Ροδίτες «έπεσαν» στο 7-5, παρά την ικανοποιητική εμφάνιση των Φλόιντ και Μίλερ, οι οποίοι σκόραραν 21 και 19 πόντους αντίστοιχα.  Για τον Ολυμπιακό οι Ουόκαπ και Μάρτιν είχαν από 13, ενώ 14 είχε ο Σλούκας.

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν παίρνοντας εύκολα ένα σερί 0-6, ωστόσο ο Κολοσσός ανέκαμψε και φάνηκε ανταγωνιστικός καθώς τα πολλά λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν την ευκαιρία στη Ρόδο να πλησιάσει στον πόντο για το 16-19 στο 10ο λεπτό.

Παρά την εξαιρετική αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων το σύνολο του Μπαρτζώκα με συνέπεια στο σουτ άνοιξε τη διαφορά με τον Σλούκα μπροστάρη. Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο για να διευρνθεί κι άλλο το...χάσμα και το +12 (32-44) πριν περάσουν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν τις άμυνες και περιόρισαν τον ανταγωνιστικό Κολοσσό με τη διαφορά να εκτοξέυεται στο +18 παρά το προβληματικό επιθετικό κομμάτι των φιλοξενούμενων. Στο τελευτεαίο δεκάλεπτο αξίζει να σημειωθεί ότι οι δυο ομάδες σκόραραν εξίσου 24 πόντους, οι οποίοι δεν ήταν αρκετοί για να φέρουν την ανατροπή στη Ρόδο.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 32-44, 45-63, 69-87

Ο Ολυμπιακός στην επόμενη του υποχρέωση αντιμετωπίζει τον Ερυθρό Αστέρα(27/01) για την Ευρωλίγκα.