Προμηθέας-Λαύριο 79-71: Ανατροπή με Αγραβάνη-Ρέι!

Ο Προμηθέας επέστρεψε από το -16 και επικράτησε (79-71) του Λαυρίου με πρωταγωνιστές τους Δημήτρη Αγραβάνη και Κέντρικ Ρέι που σημείωσαν μαζί 47 πόντους

Με τους Δημήτρη Αγραβάνη και Κέντρικ Ρέι να δίνουν το σύνθημα ο Προμηθέας έκανε την ανατροπή κερδίζοντας (79-71) το Λαύριο στο «Δ. Τόφαλος»! Οι Πατρινοί επέστρεψαν από το -16 και αυτό συνέβη χάρις στους Αγραβάνη και Ρέι που πέτυχαν τους 47 από τους 79 πόντους της ομάδας τους...

Με τον Βασίλη Μουράτο να σκοράρει δέκα πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά, το Λαύριο μπήκε πιο δυναμικά στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με διαφορά 11 πόντων (10-21).

Ο Προμηθέας δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση (είχε 6/17 σουτ και 0/7 τρίποντα), την ώρα που και η άμυνά του έδινε χώρο στους φιλοξενούμενους να εξασφαλίσουν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (16-23 στο 10’).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο υψηλό ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Τζέρι Σμιθ και Αλέξανδρο Νικολαΐδη να ηγούνται στο σκοράρισμα.

Και ενώ η διαφορά ήταν στους έξι πόντους (25-31) στο 14', ένα ξέσπασμα στα επόμενα δύο λεπτά ήταν αρκετό για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να «εκτοξεύσει» τη διαφορά στο +16 (25-41 στο 16'), με τον Αμινού λίγο αργότερα να ισοφαρίζει τη μέγιστη διαφορά (27-43, στο 17’). Στο τελευταίο δίλεπτο όμως, ο Προμηθέας πίεσε πολύ σε όλο το γήπεδο και πέτυχε να μαζέψει την διαφορά (37-43, στο 20’).

Στην επανάληψη, ο Δημήτρης Αγραβάνης πήρε πολλές επιθέσεις και διατηρήθηκε σε... απόσταση βολής (51-52 στο 30’). Η κόπωση και η αστοχία από την περιφέρεια για το Λαύριο επέτρεψε στους Πατρινούς να περάσουν μπροστά στο σκορ στην τελευταία περίοδο και με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Ρέι και ένα του Γκίκα να βάλει τις βάσεις και να φτάσει στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Κάρδαρης, Μαλαμάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-23, 37-43, 51-52, 79-71.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Ρέι 23 (6/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Σβαρτζ, Γκραντ 7 (8 ριμπάουντ), Γκάντι 3 (1), Μάιλς 2, Χαντ 5 (10 ριμπάουντ), Αγραβάνης 24 (9/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκίκας 5 (1), Ρογκαβόπουλος 4, Γιαννόπουλος 6 (2).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 10 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μουράτος 20 (6/6 δίποντα, 4 λάθη), Κακλαμανάκης 5 (7 ριμπάουντ), Περσίδης 6 (2), Γερομιχαλός 13 (2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Νικολαΐδης 5 (1), Σμιθ 8 (4 λάθη), Αμινού 2, Πιλάβιος, Γουίλιαμς, Βουλγαρόπουλος 2.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Game 1 των playoffs Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς
Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα
MMA: Iρανός κλώτσησε ring girl και τον «πλάκωσαν» στο ξύλο οι θεατές!