ΠΑΟΚ-Λάρισα 82-71: Έβαλε... φρένο στην ανατροπή και βγήκε νικητής (photos&videos)

ΠΑΟΚ-Λάρισα:  Η ομάδα του Λυκογιάννη ήταν κυρίαρχη για τρία δεκάλεπτα στη Θεσσαλονίκη και σταματώντας την ολική ανατροπή της Λάρισας κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 82-71

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο ΠΑΟΚ κόντρα στην Λάρισα στην Πυλαία στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε σαν παράσταση για έναν ρόλο με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί και στις δυο πλευρές του γηπέδου και να καταφέρνει να κρατήσει με μονοψήφιο αριθμό την επίθεση της Λάρισας. Συγκεκριμένα, με τον σέντερ Ογκμπέιντε, ο οποίος «έσβησε» το πρόσωπο των μέτριων εμφανίσεων με εξαιρετική παρουσία και τον Ντιλίο σε εξίσου καλή βραδιά ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με την ομάδα του Τακιανού να έχει σκοράρει μόλις 9 πόντους εκ των οποίων οι 3 προήλθαν από βολές(22-9).

Περνώντας στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε πολύ με τον «Δικέφαλο» να μην απειλήθηκε επί της ουσίας. Οι παίκτες του Λυκογιάννη συνέχισαν να κάνουν καλά τη δουλειά τους με την προσθήκη του Μάντζαρη να αποδεικνύεται σωτήρια(7 πόντους σε 12:30΄συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο). Η Λάρισα με τον Παπαντωνίου και τον Κρούμπαλι σε πρώτο πλάνο να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά πλησίασε μέχρι το -9(22-13 στο 17:28) αλλά ο ΠΑΟΚ με πολυφωνία στην επίθεση δε ζορίστηκε να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο στους +16(42-26).

Μάλιστα, ο νεοαποκτηθέντας τεχνικός της ομάδας της Θεσσαλίας έγινε έξαλλος 40” πριν από το ημίχρονο από την απόφαση των διαιτητών να χρεώσουν με φάουλ τον Ζώη Καράμπελα και χρεώθηκε με τεχνική ποινή.

Στην επανάληψη η άμυνα του ΠΑΟΚ «χαλάρωσε» με αποτέλεσμα να δεχθεί 20 πόντους αλλά το μαξιλαράκι ασφαλείας και η συνέπεια στην επίθεση τους τους οδήγησε στο 63-46.

Το τελευταίο δεκάλεπτο με το εύστοχο σουτ του Χάντσον έφερε τη διαφορά στους 15 αλλά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι και με διψήφιο προβάδισμα. Τα τελευταία λεπτά στην Πυλαία εξελίχθηκαν σε «θρίλερ» για την ομάδα της Θεσσαλονίκης που με 50” στο ρολόι είδαν τη διαφορά να πέφτει στους 6 αλλά με συγκέντρωση κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη με τελικό σκορ 82-71.

Ο Ζερμέιν Λοβ ήταν-ξανά-ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 19 πόντους, ενώ 18 είχε ο Ντιλίο. Στους 13 σταμάτησε ο Τολιόπουλος και στους 12 ο πολύ σημαντικός κάτω από την μπασκέτα του ΠΑΟΚ, Ογκμπέιντε.

Για την ομάδα του Τακιανού ο Κρούμπαλι μέτρησε 19, με τον Χάντσον να ακολουθεί με 17 και τον Νώντα Παπαντωνίου στη δεύτερη εμφάνιση του με τη φανέλα της Λάρισας στους 15.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 42-26, 63-46, 82-71

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα (2-5), ενώ η Λάρισα γνώρισε αντίστοιχα την έκτη της ήττα (1-6). Στην επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ παίζει στην Πάτρα κόντρα στον Απόλλωνα (4/12), ενώ η Λάρισα φιλοξενεί τον Ολυμπιακό (6/12).

Ρεάλ Μαδρίτης: Θέμα χρόνου η μαθηματική στέψη της στη LaLiga
Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ
Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Ακόμα δεν μπορώ να τρέξω! Θα μου πάρει καιρό στο επίπεδο που θέλω»
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Τα δεδομένα για Μαρτίνες και Τίλεμανς ενόψει της ρεβάνς