Ιωνικός-ΑΕΚ 59-65: Τους «τάπωσε» ο Γκρίφιν!

Ο Έρικ Γκρίφιν σταμάτησε τον Ιωνικό οδηγώντας την ΑΕΚ στη νίκη (65-59) στο κλειστό του «Πλάτωνα», όπου η «Ένωση» έχασε νωρίς τον Γέλοματς

«Τάπα» στον Ιωνικό έκανε ο Έρικ Γκρίφιν οδηγώντας την ΑΕΚ στην εκτός έδρας νίκη (65-59), καθώς ήταν πολύ καλός επιθετικά και με τέσσερα κοψίματα στην άμυνα ήταν ο ιδανικός... τερματοφύλακας παίζοντας και για τον Στέφαν Γέλοβατς, που τραυματίστηκε (διάστρεμμα) νωρίς και αποχώρησε!

Με τους Τζέρμαν - Κολοβέρο να είναι εύστοχοι ο Ιωνικός μπήκε δυναμικά στο ματς (13-7 στο 6') με την ΑΕΚ να έχει 2/7 σουτ και τρία λάθη. Ο τραυματισμός του Γέλοβατς στο 8' και το τρίποντο του Αθηναίου άνοιξαν το σκορ (21-15) με τον Γκιουζέλη να ανεβάζει την διαφορά στο +8 (23-15) στο τέλος του πρώτου 10λεπτου.

Στο δεύτερη περίοδο ο Έρικ Γκρίφιν ανέλαβε δράση σε άμυνα κι επίθεση και με την βοήθεια των Παππά και Ανγκόλα που κράτησαν την ισορροπία στην περιφέρεια επέτρεψαν στην ΑΕΚ να αντιδράσει και να προηγηθεί με 28-29 (στο 14.40’’) και 28-31 (στο 17’) με τον Γκρίφιν κύριο εκφραστή.

Ο Ιωνικός «βραχυκύκλωσε» με την παγίδα που έκαναν στον Γιουτζίν Τζέρμαν που αποτελούσε την βασική επιθετική απειλή για το καλάθι της ΑΕΚ. Η διαφορά έφτασε στο +10 (28-38) στο τέλος του πρώτου μέρους έχοντας ένα επιμέρους σκορ 5-23 στο δεύτερο 10λεπτο.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Στέφανου Δέδα κυριάρχησε πλήρως φτάνοντας στο +16 (32-48 στο 24’) με τον Ανγκόλα, τον Χάμερ και τον Γκρίφιν να σκοράρουν.

Ο Ιωνικός προσπαθούσε να επιτεθεί με τον Τζέρμαν, αλλά αυτό δεν έφτανε. Η κόπωση όμως των παικτών της ΑΕΚ και τα καλάθια των Τζέρμαν, Γκιουζέλη και Κολοβέρου έφεραν τον Ιωνικό ξανά σε... απόσταση βολής (49-52 στο 31’ και 52-54 στο 32.30’’). Εκεί ο Ανγκόλα σκόραρε από τα 6.75 (52-57 στο 33’) και οι φιλοξενούμενοι πήραν ανάσα.

Όμως, ένα τρίποντο του Γκιουζέλη από την γωνία έβαλε ξανά... φωτιά στο ματς (57-59 στο 35’), αλλά εκεί ο Χάμερ και ο Γκρίφιν έκοψαν τον... βήχα στους γηπεδούχους. Μάλιστα, ο Γκρίφιν ήταν εκείνος που με συνεχείς τάπες στον Τζέρμαν και μάλιστα εντυπωσιακές κράτησε την άμυνα της ΑΕΚ χωρίς να δεχθεί καλάθι «κλειδώνοντας» τη νίκη στο κλειστό του «Πλάτωνα».

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Μαλαμάς, Τσαχάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 28-38, 43-52, 59-65.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουχαϊμίν 9 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ), Κολοβέρος 7 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζέρμαν 24 (6/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γόντικας 2 (1/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Χουγκάζ 2 (1/6 σουτ), Αρσενόπουλος 3 (1), Όουενς 2, Μούρτος, Αθηναίου 5 (1/7 σουτ), Γκιουζέλης 5 (1).

ΑΕΚ (Δέδας): Φλιώνης 4, Ανγκόλα 15 (2/4 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γέλοβατς 7 (1), Βαουλέτ, Χάμερ 12 (4/9 δίποντα, 4/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Κολόμ (0/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πετρόπουλος 2, Φιλιππάκος 4, Παππάς 7 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ασίστ), Γκρίφιν 14 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 μπλοκ).

NBA: Οι Πέλικανς απέκλεισαν τους Κινγκς του Βεζένκοφ – Τα ζευγάρια των playoffs
Ισπανία: Clasico από… χρυσάφι