Άρης-ΜΖΤ Σκοπίων 85-71: «Καθάρισε» με Κάουαν και Χάνλαν

Ο Άρης επικράτησε εύκολα (85-71) της ΜΖΤ Σκοπίων με τους Κάουαν και Χάνλαν να σκοράρουν

Με τους Άντονι Κάουαν και Ολίβιε Χάνλαν να αποτελούν τους κύριους εκφραστές της επίθεσης του Άρη, οι «κίτρινοι» επικράτησαν εύκολα (85-71) της ΜΖΤ Σκοπίων σε αναμέτρηση η οποία λόγω Δ.Ε.Θ. διεξήχθη στο κλειστό της Μίκρας.

Οι «κιτρινόμαυροι» στηρίχθηκαν σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, όπου έκαναν ένα σερί 18-0 και συνολικά δέχτηκαν μόλις επτά πόντους. Άντονι Κάουαν JR (24p.) και Ολίβιε Χάνλαν (22π.) οδήγησαν τον Άρη στο σκοράρισμα.

Η ΜΖΤ ξεκίνησε με 7-11, όμως ο Άρης αντεπιτέθηκε και έκλεισε την πρώτη περίοδο με 18-16. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο, όμως οι φιλοξενούμενοι με ευστοχία έξω από τα 6.75 και τον Ρίστιτς και φτάνει τους 17 πόντους, έκλεισαν το ημίχρονο στο 43-44. Σ’ αυτό το διάστημα ο Χάνλαν με 15 πόντους και οι Κάουαν, Τζούστον (εννιά πόντους έκαστος) οδηγούσαν τον Άρη στο σκοράρισμα.

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Μετά το τρίποντο που έγραψε το 43-47, η ΜΖΤ έμεινε άποντη για οκτώ λεπτά και αυτό οδήγησε σε ένα σερί 18-0, το οποίο έφτασε τη διαφορά στους 14 πόντους (61-47), πριν το 65-51 του 30’.

Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης δεν έριξε στροφές. Με πολύ καλές άμυνες και αιφνιδιασμούς, έφτασε τη διαφορά στους 25 πόντους (81-56), πριν οι φιλοξενούμενοι μειώσουν στο τέλος σε 85-71. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Γιάννης Καστρίτης χρησιμοποίησε και τους νεαρούς Λαμπρόπουλο, Γεροκώστα.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 43-44, 65-51, 85-71.

ΑΡΗΣ: Τζούστον 12, Κάουαν JR 24 (3τρ.), Σιδηροηλίας 3, Πετανίδης, Λόκετ 12 (2τρ.), Νετζήπογλου 4, Γουίλιαμς 6, Χάνλαν 22 (2τρ.), Κώττας 2, Λαμπρόπουλος, Γεροκώστας.

ΜΖΤ: Μιτέφσκι 6, Ιβάνοφ 3 (1τρ.), Νικόλοφ 16 (4τρ.), Ναουμόφσκι, Ρομπέφ 3 (1τρ.), Κριστέφσκι 12 (2τρ.), Ντέιβις 11, Ρίκιτς 20, Σπασόφσκι.

Το πάθος πίσω από τη Νο1 super premium τεκίλα στον κόσμο
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός: «Να δώσουμε ο,τι έχουμε, χωρίς να θέσουμε σε κίνδυνο την ομάδα»
Ξέφρενο πάρτι στο Μιλάνο για το 20ό πρωτάθλημα της Ίντερ (vids+pics)
Παναθηναϊκός AKTOR: Μήνυμα της ΚΑΕ με συστάσεις και... εκπλήξεις προς τον κόσμο