Λαύριο-Προμηθέας Π. 75-72: Ασταμάτητο τρένο

Λαύριο-Προμηθέας Π. 75-72: Η ομάδα της Λαυρεωτικής επικράτησε των Πατρινών σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και έφτασε τις 8 συνεχόμενες νίκες

Το Λαύριο έχει βαλθεί να τρελάνει κόσμο και μετά από τις μεγάλες νίκες του κόντρα στον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ, υπέταξε και τον Προμηθέα. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έπειτα από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι επικράτησε των Πατρινών με 75-72, έφτασε τις 8 συνεχόμενες νίκες και πλέον βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Το Λαύριο με τον Μουράτο να ξεκινάει ιδανικά ένα ακόμα παιχνίδι κατάφερε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης και να επιβάλλει τον ρυθμό του. Το δεκάλεπτο έληξε με 19-15 με τον Μάκη Γιατρά με συνεχείς αλλαγές να προσπαθεί να βρει την πεντάδα που θα μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση. Και τα κατάφερε. Με πρωταγωνιστές της δεύτερης περιόδου τους Τζεράι και Τζέριαν Γκραντ και με την άμυνα σε υψηλά επίπεδα συγκέντρωσης η διαφορά μειώθηκε (33-30, 17'). Οι δύο Αμερικανοί συνέχισαν να κάνουν... θραύση στην επίθεση και χάρη σε τρίποντο του Τζέριαν Γκραντ οι Πατρινοί ανέτρεψαν το σκηνικό, για το 38-41 του πρώτου ημιχρόνου. Είναι χαρακτηριστικό πως το επιμέρους σκορ ήταν 19-26 για τους φιλοξενούμενους.Ντέρμπι μέχρι τέλους Ανάλογο και το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο με την... νευρικότητα να κυριαρχεί και για τους δύο μονομάχους.

Οι αντίπαλοι σκόραραν με το "σταγονόμετρο" με το δεκάλεπτο να λήγει με 55-53 και τους γηπεδούχους να έχουν και πάλι το προβάδισμα έστω και με βραχεία κεφαλή. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι Ο Ντέιβις έδωσε και πάλι προβάδισμα στο Λαύριο με δικό του τρίποντο (65-62, 36'). Σάβατζ και Ντιαλό βγήκαν μπροστά και οι γηπεδούχοι έχτισαν διαφορά σε κρίσιμο σημείο (69-64, 37'). Ο Προμηθέας πίεσε σε όλο το γήπεδο και μείωσε με τον Αγραβάνη, αλλά το Λαύριο διατήρησε το προβάδισμα με 73-67, 53 δεύτερα πριν το τέλος. Οι παίκτες του Γιατρά δεν παρέδωσαν τα όπλα και χάρη σε τρίποντο του Μίλερ μείωσαν σε απόσταση... βολής (74-72, 20,2'' για το τέλος), δίχως ίμως να καταφέρουν να κάνουν την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-41, 55-53, 75-72.

Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς
Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα
MMA: Iρανός κλώτσησε ring girl και τον «πλάκωσαν» στο ξύλο οι θεατές!
Παναθηναϊκός AKTOR-Μακάμπι Τελ Αβίβ: Στο «ηφαίστειο» του ΟΑΚΑ το Game 1 των playoffs - Το πρόγραμμα