Λάρισα-Προμηθέας 85-81: Με «σφραγίδα» Σμιθ! (video)

Ο Τζέρι Σμιθ σάλπισε την αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο και η Λάρισα πήρε τη νίκη (85-81) κόντρα στον Προμηθέα

Με τον Τζέρι Σμιθ να βάζει την υπογραφή του φαρδιά πλατιά η Λάρισα πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη (85-81) επί του Προμηθέα στο εξ αναβολής παιχνίδι της Basket League!

Οι Θεσσαλοί που καλούνται να διαχειριστούν τα επόμενα 24ωρα την απώλεια του Τζέιμς Γουέμπ, ο οποίος θα αποχωρήσει από την ομάδα, βρέθηκαν πίσω μετά το καλό ξεκίνημα τους, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο και σημαντικά καλάθια του Σμιθ έφτασαν στην τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Την ίδια στιγμή ο Προμηθέας που είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης στηρίχθηκε κατά κύριο λόγο στον Δημήτρη Αγραβάνη και τον Τζέριαν Γκράντ.

Η Λάρισα ξεκίνησε πολύ καλά (12-4 στο 5') με τους Γουέμπ και Μπράουν να ξεχωρίζουν. Ο Μάκης Γιατράς που προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα με την είσοδο του Ίαν Μίλερ και την βοήθεια του Τζέριαν Γκράντ που ήταν πολύ καλός προσπέρασε (14-16 στο 8’) και έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας μια διαφορά 3 πόντων (19-22).

Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε ούτε στο δεύτερο 10λεπτο. Οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο, οι γηπεδούχοι σκόραραν μόνο με τους Γουέμπ και Ρας και έπειτα από ένα αντιαθλητικό του Μπράουν στον Γιάννη Αγραβάνη που έβαλε τις βολές και ένα σουτ του Αθηναίου από μέση απόσταση βρέθηκαν μπροστά με 9 πόντους (35-44) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, ο Δημήτρης Αγραβάνης πέτυχε συνεχόμενους πόντους και η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +17 (38-55 στο 23.20’’) με τους Τζέριαν Γκράντ και Ίαν Μίλερ να συνδράμουν στην προσπάθεια του διεθνή φόργουορντ του Προμηθέα.

Η χαλάρωση στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου επέτρεψε στην Λάρισα να μειώσει σε 54-62 (στο 30’). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους με τον Τζέρι Σμιθ πλησιάζοντας σε… απόσταση αναπνοής (64-67 στο 33’). Εκεί, ο Δημήτρης Αγραβάνης και ο Χάρης Γιαννόπουλος έδωσαν λύσεις (67-76 στο 35’).

Στο τελευταίο 5λεπτο οι Θεσσαλοί είχαν περισσότερα αποθέματα ενέργειας. Με τον Τζέρι Σμιθ να έχει πάρει για τα καλά μπροστά ευστόχησε στις βολές και έφερε την Λάρισα στο -2 (75-77, στο 37.30’’).

Μετά την άστοχη επίθεση του Προμηθέα ο Σμιθ ευστόχησε σε τρίποντο (78-77 στο 38’) και έβαλε «φωτιά» στο ματς! Νέα άστοχη προσπάθεια (δεύτερη σερί από τον Γιαννόπουλο) για τον Προμηθέα και στην επίθεση ο Σμιθ με 2/2 βολές διευρύνει την διαφορά (80-77 στο 39’).

Ο Γκραντ απάντησε με βολές για το 80-79 στα 26.4", ο Σμιθ είχε ξανά 2/2 για το 82-79 στα 19.8", ο Αθηναίου συνέχισε με 2/2 για το 82-81, ο Τζέριαν Γκραντ έκανε αντιαθλητικό στα 14.1" και ο Γουέμπ έβαλε τη μία βολή για το 83-81. Ο Προμηθέας αστόχησε εκ νέου και με 2/2 βολές ο Κεν Μπράουν προσυπέγραψε τη νίκη του Προμηθέα…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Παντελίδης, Λόρτος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 35-44, 54-62, 85-81.

Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)
Τένις: Πρόκριση στα ημιτελικά της Βαρκελώνης για τον Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος
Άρσεναλ: Πέθανε ο πρώην πρόεδρος των «κανονιέρηδων», Σερ Τσιπς Κέσγουικ