«Βόμβα» στο ΟΑΚΑ από τον Προμηθέα

Ιστορικό «διπλό» του Προμηθέα στο ΟΑΚΑ που επικράτησε της ΑΕΚ με 76-75 και κλείδωσε την τετράδα.

Ο Προμηθέας Πατρών έφυγε από το κλειστό του ΟΑΚΑ έχοντας καταγράψει τη μεγαλύτερη, έως τώρα, νίκη της ιστορίας του, καθώς επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 76-75 στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 24ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε το αποφασιστικό βήμα για την παρουσία της στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος, νικώντας για δεύτερη φορά φέτος την Ένωση και περνώντας στην 3η θέση.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν γνωστές τις προθέσεις τους από το πρώτο σφύριγμα, δείχνοντας πάθος, συγκέντρωση κι αποφασιστικότητα απέναντι σε έναν αντίπαλο που έμοιαζε να σκέφτεται το Final 4 του Basketball Champions League. Η αχαϊκή ομάδα προηγήθηκε ακόμη και με 5 πόντους (15-10), ωστόσο η ΑΕΚ έκλεισε το δεκάλεπτο ισόπαλη 20-20.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Προμηθέας έτρεξε σερί 7-0, ενώ λίγο αργότερα ο Μιλόσεβιτς με τρίποντο (ταμπλό) γκολ-φάουλ και γκολ-φάουλ του Σαλούστρου έκαναν το 33-25. Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα αποφάσισαν να παίξουν άμυνα, μετά και τις φωνές του προπονητή τους και η διαφορά μειώθηκε στους 2 πόντους στο ημίχρονο (35-37), με το αχαϊκό συγκρότημα να έχει έως εκείνο το σημείο 14 επιθετικά ριμπάουντ.

Πιο συγκεντρωμένη στην επανάληψη, η ΑΕΚ πέρασε για πρώτη φορά (43-41) στο 22΄ με τρίποντο του Γκριν, έφτασε ακόμη και στο +6 (53-47), αλλά η ευστοχία των Χολ και Φαγέ έξω από τα 6,75 μέτρα ξανάδωσαν προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (60-56 στο 30΄).

Στην τελευταία περίοδο έγινε μεγάλη μάχη, με την Ένωση να προσπερνά εκ νέου με καλάθια του Χάρις (65-64), αλλά να ξαναχάνει το προβάδισμα καθώς δεν μπορούσε να ελέγξει το αμυντικό ριμπάουντ. Η ομάδα του Γιατρά προηγήθηκε με 71-68, Τζέιμς και Βασιλόπουλος ξανάφεραν την ΑΕΚ σε θέση οδηγού (72-71), αλλά το πρώτο τρίποντο του Γκίκα (είχε 0/5 ως τότε) έφερε το 76-74 στα 47΄΄ πριν τη λήξη.

Ο Γκριν πήγε στις βολές αλλά ευστόχησε μόνο στη μία, ο Γκίκας δεν βρήκε στόχο στο νέο τρίποντο που επιχείρησε, όμως ενώ η ΑΕΚ είχε δικά της τα τελευταία 21,4’’ ο Χάρις καθυστέρησε στην εκδήλωση της επίθεσης και εν τέλει έκανε λάθος πάσα, με τον Προμηθέα να κατακτά έτσι την πολύ μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 35-37, 56-60, 75-76

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 11 (3 ριμπ., 2 ασίστ), Γκριν 7 (5 ασίστ), Χάρις 19 (7 ριμπ.), Λαρεντζάκης 7 (4 ριμπ.), Χάντερ 6, Πάντερ 4, Ξανθόπουλος 2 (6 ασίστ), Σάκοτα 11 (4 ριμπ.), Βασιλόπουλος 5, Μαυροειδής 1, Καββαδάς 2 (3 ριμπ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 5 (7 ριμπ.), Φαγέ 14 (7 ριμπ.), Σαλούστρος 15 (10 ριμπ., 3 ασίστ), Χολ 14 (3 ριμπ., 5 ασίστ), Έλις 12 (4 ριμπ.), Τουντζιαράκης 2 (3 ριμπ.), Γκίκας 3 (3 ασίστ), Μιλόσεβιτς 11 (9 ριμπ.), Πρέιδερ.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!