Απόλλων Πατρών - Ολυμπιακός 70-87: Πέρασε και από την Πάτρα

Μια ακόμα νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Ολυμπιακός που επιβλήθηκε στην Πάτρα του Απόλλωνα με σκορ 70-87.

Οι ερυθρόλευκοι εμφανίστηκαν σοβαροί στο παρκέ και με πρώτο σκόρερ τον Παπαπέτρου έκαναν το 18-1 στην προσπάθειά τους να πάρουν την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός πήρε από θέση οδηγού στον αγώνα με τον Γκριν να αναλαμβάνει το σκοράρισμα (2/2 τρίποντα). Οι φιλοξενούμενοι στο 5΄ είχαν ήδη διψήφια διαφορά (15-6). Οι Πειραιώτες συνέχισαν έτσι ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 8-22 (8΄), αλλά οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 7-4 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -11 (15-26). Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Παπαπέτρου με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το σκορ 15-31. Η πολύ καλή άμυνα των «ερυθρόλευκων» σε συνδυασμό με την ευστοχία τους στην επίθεση τους έδωσε «αέρα» 22 πόντων (18-40 στο 14΄). Ο Απόλλωνας όμως δεν τα παράτησε και με 6 συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στους 8 (36-44) δυο λεπτά πριν το ημίχρονο, που βρήκε τελικά τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 40-48.

Η ευστοχία των Αχαιών δεν συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο και έτσι η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου εκμεταλλευόμενη την υπεροχή της μέσα στην ρακέτα άρχισε να ανεβάζει και πάλι την διαφορά, που έφτασε τους 17 στο τέλος της περίοδου (53-70). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε και οι πρωταθλητές Ελλάδας χωρίς να καταβάλλουν κάποια ιδιαίτερη προσπάθεια κράτησαν άνετα το διψήφιο προβάδισμα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, που τους βρήκε νικητές με το τελικό 87-70.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 13 (2), Μπιρτς 12, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 10 (1), Μάντζαρης 2, Γιανγκ, Παπαπέτρου 15 (2), Γουότερς 5 (1), Αγραβάνης 3 (1), Μιλουτίνοβ 11, Λοττζέσκι 9 (1), Αθηναίου 3 (1).
19:16

Απόλλων (Σκουρτόπουλος): Χίκεί 14 (3), Μπερτ 6, Σλαφτσάκης, Καλινόσκι 9 (1), Ράινς, Στόκτον, Βεργίνης 9 (3), Διαμαντάκος 8, Μαστρογιαννόπουλος, Κουζέλογλου 8 (1), Τσιάρας 5 (1).

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 40-48, 53-70, 70-87

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»