Άρης – Κόροιβος 100-79: Το πήρε πάνω του ο Γιάνκοβιτς

Εύκολο απόγευμα είχε στο Αλεξάνδρειο ο Άρης, αφού συνέτριψε με σκορ 100-79 τον Κόροιβο Αμαλιάδας.

Ο Γιάνκοβιτς ήταν το κεντρικό πρόσωπο του αγώνα αφού σκόραρε .. πόντους, ενώ σημαντικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα έπαιξαν και τα 10 ριμπάουντ του Τζάκσον.

Για τους φιλοξενούμενους προσπάθησε ο Σταρκς που πέτυχε κι αυτός 21 πόντους, όμως η ομάδα του Πρίφτη ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να φτάσει σε μια εύκολη νίκη, την οποία συνδύασε με κατοστάρα!

Ο αγώνας

Πατώντας... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αρης «ξεμπέρδεψε» εύκολα σήμερα στο Αλεξάνδρειο, για τη 19η αγωνιστική της Α1, με τον Κόροιβο. Κέρδισε με 100-79, φτάνοντας έτσι στην 11η νίκη του στο πρωτάθλημα. Η υπεροχή του στη ρακέτα (46 με 29 τα ριμπάουντ υπέρ του) και η ομαδικότητα που φανέρωσαν οι παίκτες του (25 ασίστ έναντι 16 του αντιπάλου), σε συνδυασμό με την εκτελεστική δεινότητα των Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς (21π., 4 ασ.), 2κλ), Γουίλ Κάμινγκς (18π., 5 ασ., 1κλ), Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς (16π., 9 ριμπ., 3 ασ), του έδωσαν το ροζ φύλλο. Ξεχώρισαν για τον Κόροιβο οι Μαρκέλ Σταρκς (21π., με 4/4 τρ., 5 ασ, 2κλ.), Τόντρικ Γκότσερ (15π., 3 ασ).

Ένα ξέσπασμα στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου χρειάστηκε ο Αρης για να βάλει τις απαιτούμενες βάσεις και να φτάσει στο ποθητό θετικό αποτέλεσμα. Με σερί 16-0 και εκτελεστές τους Γιάνκοβιτς, Ντραγκίσεβτς, μετέτρεψε το 53-55, που έδειχνε το ταμπλό στο 24’ για τον μαχητικό Κόροιβο (σ.σ. ο οποίος είχε προηγηθεί και με 45-50 στο 21’, ύστερα από το πρώτο ημίχρονο που έβλεπε την... πλάτη του Αρη), σε 69-55 στο 27’ και μπήκε έτσι σε... δρόμο νίκης.

Η διαφορά «ανέβηκε» για τους «κίτρινους» στο +13 στο 28’ (71-58), οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν εγκατέλειψαν τη μάχη. Με πιεστική άμυνα (πρακτική που εφάρμοσαν από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης) και τους κορυφαίους τους στο παρκέ, Σταρκς, Γκότσερ να εκτελούν από τα 6.75, πλησίασαν στους 7 πόντους (33’ 77-70), η προσπάθειά τους έμεινε, όμως, εκεί. Οι Θεσσαλονικείς... άνοιξαν εκ νέου τη διαφορά (36’ 89-72) και προηγήθηκαν με τη μέγιστη τιμή, αυτή των 23 πόντων (100-77), δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το ματς.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Καλδίρης, Τσώνος

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Τσαϊρέλης 4, Τζένκινς 5 (1), Κάμινγκς 18 (3), Γιάνκοβιτς 21 (1), Τζάκσον 12, Ξανθόπουλος, Φλιώνης 2, Ζάρας 6 (2), Μούρτος 2, Σίμτσακ 8, Καββαδάς 6, Ντραγκίσεβιτς 16 (1)

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Μιλουτίνοβιτς 12, Γκότσερ 15 (4), Σταρκς 21 (4), Σαχπατζίδης 9, Χατζηνικόλας 6 (1), Μιχάλογλου 4, Σπυριδωνίδης 5 (1), Κατζός 2 , Αποστολίδης 3 (1), Μπεκρής, Μακ Κλέλαν 2, Ιωακειμίδης.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 45-44, 73-63, 100-79

Βόλεϊ Γυναικών: Ψυχωμένος Παναθηναϊκός έκανε το 2-2
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ
Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης