Ολυμπιακός - Κόροιβος Αμαλιάδας 85-62: Έβγαλε την υποχρέωση...

Μια ακόμη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα της Stoiximan.gr Basket League, αφού επιβλήθηκε του Κοροίβου Αμαλιάδας με σκορ 85-62

Οι Πειραιώτες αν και δεν ξεκίνησαν καλά τον αγώνα, βρήκαν τα πατήματά τους στο γήπεδο μετά το πρώτο πεντάλεπτο και από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα είχαν δείξει ότι δεν ήταν διατεθειμένοι να μπουν σε περιπέτειες.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση θέλοντας να ποντάρουν στην κούραση των παικτών του Σφαιρόπουλου και μέχρι και το 9ο λεπτό προηγούνταν στο σκορ, όμως από εκεί και πέρα οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πατήσουν το γκάζι και να πάρουν τη νίκη.

Το 25-19 του πρώτου δεκαλέπτου έγινε στο τελευταίο λεπτό αυτής της περιόδου, αφού μέχρι τότε οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου έδειχναν συγκεντρωμένοι και πρόθυμοι να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις του ματς.

Όμως οι Πειραιώτες με μικρά ξεσπάσματα κατάφερναν να παίρνουν διαφορά, την οποία είτε αύξαναν, είτε διατηρούσαν καθ΄ολη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο Σφαιρόπουλος έκανε ροτέισον και έβαλε μέχρι και τον Τολιόπουλο (ήταν στην αποστολή αντί του Παπανικολάου που προτιμήθηκε να ξεκουραστεί) στον αγώνα και οι παίκτες του Ολυμπιακού έχοντας επιθετικό πλουραλισμό εμφανίζονταν έτοιμη να έρθουν σε σύνδεση με το αντίπαλο καλάθι.

Πρώτοι σκόρερ τελικά για τον Ολυμπιακό αναδείχθηκαν οι Παπαπέτρου και Λοτζέσκι (16 πόντους ο πρώτος, 14 ο δεύτερος), την ώρα που ο Σταρκς προσπαθούσε μόνος για την ομάδα της Αμαλιάδας.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-32, 65-49, 85-62

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Μπέντερ και επίσημα
Νεαρός θέλει να εντυπωσιάσει από βατήρα! Δεν φανταζόταν τι θα ακολουθήσει...
Ομόνοια-Ολυμπιακός: Ο διαιτητής του αγώνα
Απόστολος Ρουβάς: Δείτε τον αδελφό του Σάκη πριν από 8 χρόνια! Αγνώριστος!

Κορωνοϊός: «Συναγερμός» στη Λακωνία μετά τον εντοπισμό 32 κρουσμάτων σε εργάτες γης

Δούκισσα Νομικού: Τι ξεχωριστό έχει το τρίτο παιδί της;

Βασάλος - Βαλαβάνη: Νέα αρχή - Η πρώτη φωτογραφία από το ανακαινισμένο τους σπίτι

Αστρονόμος κάνει με κάμερα ζουμ στη σελήνη και παθαίνει σοκ... Δείτε τι κατέγραψε (video)

Κάτια Ζυγούλη: Οι γιοι της κοιμούνται όπου βρουν και είναι λεμούριοι