Και στο τέλος… Κόροιβος!

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Κόροιβος με τη δεύτερη νίκη του, έστω και στην παράταση, 89-86, επί του Λαυρίου, στην Αμαλιάδα, για την 8η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Το Λαύριο μετρά πλέον 6 ήττες σε 8 αγωνιστικές. Το Λαύριο ακολουθούσε στο σκορ για 39' λεπτά, αλλά ο Γιανγκ με διαδοχικούς δικούς του πόντους έστειλε το παιχνίδι σε έξτρα πεντάλεπτο. Στην παράταση, όμως Μιλουτίνοβιτς (13π.) και Χατζηνικόλας οδήγησαν την ομάδα της Ηλείας στη νίκη. Ο Χολ πέτυχε 17 πόντους, ενώ από 16 σημείωσαν οι Γκότσερ και Βαν Όοστρουμ.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-32, 57-54, 73-73 κ.α., 89-86 παρ.

Αν και ο Κόροιβος διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα, 42-32 στο ημίχρονο, το Λαύριο άρχισε την αντεπίθεση από την 3η περίοδο πλησιάζοντας στους 3 στο 30, 57-54.

Ο Κόροιβος ξέφυγε εκ νέου 68-61 στο 36', αλλά ο Γιανγκ μείωσε σε 69-66 με τρίποντο στο 39ο λεπτό. Στα 20'' και με το σκορ στο 72-69 ο Βαν Οστρουμ υπέπεσε σε λάθος και το Λαύριο μείωσε σε 72-71 με λέι απ του Γιανγκ.

Ο Βαν Οστρουμ ευστόχησε σε 1 βολή με εναπομείναντα χρόνο 13'', για να ισοφαρίσει ο Γιανγκ, 73-73, στα 7''. Ο Μιλουτίνοβιτς αστόχησε στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων και οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές στην παράταση. Εναλλαγή στο προβάδισμα παρουσίασαν οι δύο ομάδες μέχρι ο Μιλουτίνοβιτς να διαμορφώσει το 86-84 στα 37''. Ο Περράκης υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στην επαναφορά και στα 31'' ο Χατζηνικόλας με 2/2 βολές έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων, στην ομάδα του, 88-84. Ακολούθησε 1 βολή του Πόλαρντ και ο Χάμιλτον απλώς μείωσε σε 89-86 από τη γραμμή του φάουλ.

Διαιτητές: Σώμος-Τζαφλέρης-Μαλαμάς

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Μπράουν 10 (1τρ, 8ασ), Γκότσερ 16 (4), Μιχάλογλου, Βαν Οοστρουμ 16 (1), Χολ 17, Μιλουτίνοβιτς 13, Σαχπατσίδης 2, Χατζηνικόλας 6, Σπυριδωνίδης, Πόλαρντ 9

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερελής): Χάμιλτον 11 (1), Γιανγκ 29 (2), Γιαννακόπουλος 3 (1), Κοκ 6, Μπολντς 16 (1), Πάντερ, Στεφανίδης 6 (1), Αθανασούλας 4, Περράκης 6 (1), Κακλαμανάκης, Σέλτον 5 (1)

Καλεσμένος στον τελικό του Conference League o Γιαννάκης του ΠΑΟΚ!
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της Κυριακής (19/05) - «Φωτιά» στη Θεσσαλονίκη
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Πήγε οικογενειακώς στην Disney World – Πήρε μαζί του και τον Μπρουκ Λόπεζ!