Νίκη της Κύμης με όργια από Ελ-Αμίν!

Στη νίκη (73-62) οδήγησε την Κύμη ο Μο Ελ-Αμίν, πετυχαίνοντας 20 πόντους σε ένα ημίχρονο, στον αγώνα κόντρα στο Ρέθυμνο.

Την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Κύμη που επικράτησε εντός έδρας του Ρεθύμνου με 73-62 σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Πρώτος σκόρερ για τους «νεοφώτιστους» ήταν ο Ελ Αμίν με 20 πόντους, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Μόργκαν που έκανε νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Από τους Κρητικούς ξεχώρισε ο Φιτζπάτρικ που με 18 πόντους και 17 ριμπάουντ ήταν ο παίκτης που στο πρώτο ημίχρονο έβαζε τους κρητικούς συνεχώς στην θέση του οδηγού στο σκορ.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η Κύμη προηγήθηκε με 4 πόντους στο 5΄ (13-9) αλλά το Ρέθυμνο με ένα σερί 8-0 πέρασε μπροστά με 13-17 , για να λήξει τελικά η πρώτη περίοδος με 18-19.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ μέχρι το ημίχρονο που βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τρεις (36-39).

Στην τρίτη περίοδο η Κύμη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της στην άμυνα και με επιμέρους σκορ 14-2 πήρε διαφορά 11 πόντων (54-43 στο 26΄). Το Ρέθυμνο όμως δεν τα παράτησε και βασιζόμενο στους Αμερικανούς του κατάφερε να μειώσει στους 4 (57-53 στο 30΄).

Στο τελευταίο πεντάλεπτο το Ρέθυμνο σημείωσε μόλις 3 πόντους την ώρα που ο Ελ Αμίν ήταν «καυτός» ,πετυχαίνοντας τους 11 από τους 16 πόντους της Κύμης στην τελευταία περίοδο, σφραγίζοντας έτσι την νίκη της ομάδας του με το τελικό 73-62.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-39, 57-53, 73-62

Διαιτητές: Σόμος, Διαμάντης, Ανδρικόπουλος

Κύμη (Μπρατσιάκος): Αντεγκμπόγιε 6, Τσούπκοβιτς 10 (2), Κοστόφ 11 (2), Μόργκαν 11 (15 ριμπ.), Ελ Αμίν 20 (3 τρίπ., 6 ριμπ., 5 ασ.), Τουντζιαράκης 6, Σχίζας 5 (1), Σιγκούνας 2, Σταμάτης, Πάλμπλαντ 2.

Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Άρνολντ 11 (1), Φιτσπάτρικ 18 (3 τρίπ., 17 ριμπ.), Τάλτον 7 (0/6 τρίπ.), Γιαννόπουλος 7 (1/6 τρίπ.), Κράβιτς 2, Κώττας 5, Ραζής, Χριστοδούλου 3 (1), Ζάμπας 7 (1), Έντουαρντς 2.