Όταν η λογική σταματά, ξεκινά η... Λίβερπουλ!  (videos)

Όταν η λογική σταματά, ξεκινά η... Λίβερπουλ! (videos)

Η Λίβερπουλ το έκανε ξανά και τελικά ΝΑΙ γίνονται θαύματα.

Όταν σταματά η (ποδοσφαιρική) λογική, ξεκινούν οι ανατροπές και τα θαύματα της Λίβερπουλ.

Ξέρετε τι είναι να έχεις (σχεδόν) καθαρίσει την πρόκριση από το 10λεπτο, να απαντάς με γκολ μόλις γίνεται το 2-1 και στο τέλος να νιώθεις λες και σε έχει πατήσει φορτηγό χωρίς να το έχεις καταλάβει κιόλας;

poli

Απίστευτο έτσι; Όχι όταν είσαι Λίβερπουλ. Οι «κόκκινοι» το έκαναν ξανά σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Θυμήθηκαν το θαύμα της Πόλης και ξέκαναν την Ντόρτμουντ στον επαναληπτικό προημιτελικό του Europa League, σε μια επική παράσταση που έφερε την σφραγίδα του Κλοπ.

Τα πάνω κάτω στην Πόλη

Δεν ήξεραν ας ρώταγαν οι Γερμανοί. Τη Μίλαν που έχασε κοτζάμ κούπα Champions League στον μυθικό τελικό το 2005.

Με σκορ στο 3-0 ο Μαλντίνι και ο Κρέσπο ήταν έτοιμοι να ράψουν το έκτο αστέρι και να κάνουν απονομή από το ημίχρονο. Φευ.

Μέσα σε έξι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, η Μίλαν είδε τα ραδίκια ανάποδα. Η Λίβερπουλ γύρισε από την κόλαση και ο Ντούντεκ στη διαδικασία των πέναλτι την έστειλε στον παράδεισο.

Ο Ρίμπο και ο δρόμος για την κούπα

Τον Δεκέμβριο του 2004 ο Ολυμπιακός με φάουλ του Ριβάλντο παγώνει το «Άνφιλντ» στο 27'. Η Λίβερπουλ χρειαζόταν πια δύο γκολ για να περάσει στους «16» του Champions League. Πέτυχε την ανατροπή, με τον Τζέραρντ να την σφραγίζει με οβίδα 20 μέτρων έξω από την περιοχή. Η ανατροπή αυτή ήταν σημαδιακή καθώς στο τέλος της σεζόν ήρθε το έπος στην Πόλη.

Το πρώτο... αίμα

kupe

Τη σεζόν 1976-1977, η Λίβερπουλ βρίσκεται στα σχοινιά. Η Σέντ Ετιέν είχε νικήσει στη Γαλλία με 1-0 και στον επαναληπτικό στο «Άνφιλντ» οι Γάλλοι ισοφάρισαν το γκολ του Κίγκαν από το 2' και ετοιμάζονταν για μυθική πρόκριση. Αμ δε. Οι Άγγλοι το γύρισαν, πέρασαν και στο φινάλε της χρονιάς κατέκτησαν το πρώτο Κύπελλο πρωταθλητριών στη Ρώμη με αντίπαλο την Γκλάντμπαχ.

ΠΑΟΚ-ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ: Θα εξαντλήσει τις πιθανότητές του
Ολυμπιακός – Μίλαν: «Τελικός» στο Φάληρο!
Βλαχοδήμος: «Έκανε καλή δουλειά και μας δυσκόλεψε η ΑΕΚ»