ΑΕΚ: Όταν κοιτούσε στα μάτια τη μεγάλη Ρεάλ! (photos+video)

Σαν σήμερα (2/10) η ΑΕΚ το 2002 ισοπέδωνε τη Ρεάλ Μαδρίτης στην καυτή Νέα Φιλαδέλφεια μένοντας στο ισόπαλο 3-3 κάνοντας όλη την Ευρώπη να παραμιλά.

Η ευρωπαϊκή ιστορία της ΑΕΚ είναι γεμάτη σπουδαίες επιτυχίες. Σαν σήμερα το 2002, η Ένωση «τρέλαινε» την Ευρώπη, όταν υποδέχτηκε τη μεγάλη Ρεάλ Μαδρίτης και παραλίγο να την υποχρεώσει σε ήττα, αλλά τελικά πήρε τον βαθμό στο χορταστικό 3-3.

Ξεκίνημα… όνειρο!

Με το «Νίκος Γκούμας» να είναι κατάμεστο παρά τα πανάκριβα εισιτήρια έδωσε την ώθηση στους ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Μπάγεβιτς. Έτσι στα πρώτα λεπτά η Ένωση κέρδισε φάουλ σε θέση… πέναλτι για τον Βασίλη Τσιάρτα. Ο «El Mago» με απίστευτη εκτέλεση φάουλ έστειλε τον Κασίγιας στο δοκάρι για να ανοίξει το σκορ και να βάλει… φωτιά στο γήπεδο.

Μίλησε η κλάση του Ζιντάν

Η απάντηση από τη «βασίλισσα» ήταν άμεση όμως. Ένα λάθος του Μαουρίτσιο Ράιτ έδωσε την ευκαιρία στον Ζιντάν με… άπιαστο σουτ από τα πλάγια να ισοφαρίσει και να παγώσει το γήπεδο.

Πεντάλεπτο ξέσπασμα

Ο «δικέφαλος» ωστόσο, δεν πτοήθηκε από την ισοφάριση της «βασίλισσας». Σε διάστημα λίγων λεπτών κατάφερε να πετύχει δύο γκολ και να τρελάνει όλη την Ευρώπη.

Στο 25’ ο Μαλαδένης πρόλαβε την έξοδο του Κασίγιας για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο έμπειρος φορ είχε περάσει δέκα λεπτά νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο λόγω τραυματισμού του Πετκόφ.

Τρία λεπτά αργότερα το δίδυμο Τσάρτα – Νικολαΐδη για ακόμα μία φορά «μάγεψε» με τον τελευταίο να κάνει επική κεφαλιά και να δίνει το προβάδισμα νίκης στην ομάδα του με 3-1.

Το κρισιμότερο γκολ του αγώνα όμως, σημειώθηκε ξανά από τον Ζιντάν. Στο 39’ οι «γκαλάκτικος» κέρδισαν κόρνερ και από λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ ο Γάλλος αστέρας δεν δυσκολεύτηκε να μειώσει σε 3-2 και να βάλει την ομάδα του ξανά στο κόλπο του θετικού αποτελέσματος.

Βάλτο ρε, Ντέμη…

Σε ένα λεπτό θα μπορούσαν να αλλάξουν τα πάντα στο ματς. Ο Ραούλ είχε δυνατό σουτ στο δοκάρι για να βγει η αντεπίθεση για την ΑΕΚ από τη συγκεκριμένη φάση με τον Ντέμη Νικολαΐδη να χάνει ανεπανάληπτο τετ α τετ αφού πρώτα είχε ξαπλώσει τον Ελγκέρα με την ντρίπλα του.

Κάπου εκεί φαίνεται πως η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε και το θάρρος να κυνηγήσει την ισοφάριση η οποία ήρθε με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού όταν η μπάλα κόντραρε για να δώσει έτοιμο γκολ στον Γκούτι που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ακριβώς 20 μέρες μετά, η ΑΕΚ απέσπασε ισοπαλία 2-2 μέσα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», αν και είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με δύο γκολ του Μακμάναμαν, οι Κατσουράνης και Σεντένο ισοφάρισαν λίγο πριν τέλος του αγώνα.

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγιεβιτς): Χιώτης, Κωστένογλου, Ζαγοράκης (84’ Ίβιτς), Τσιάρτας (84’ Σεντένο), Νικολαΐδης, Κασάπης, Ράιτ, Κατσουράνης, Λάκης, Πετκόφ (15’ Μαλαδένης), Καψής

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ντελ Μπόσκε): Κασίγιας, Σαλγκάδο, Ρομπέρτο Κάρλος, Ζιντάν (84’ Πορτίγιο), Ελγκέρα, Ραούλ (81’ Μοριέντες), Φίγκο, Γκούτι (87’ ΜακΜάναμαν), Καμπιάσο, Παβόν, Μακελελέ

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ