Ηττήθηκε η Ελλάδα

Συντάκτης: Έφη Χρυσανθοπούλου Δημοσίευση: Παρασκευή, 04 Μαρτίου 2011 16.56

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Ελλάδος στην πρώτη ημέρα του Ντέιβις Καπ, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από τη Λετονία.

Την ήττα γνώρισε η Εθνική Ελλάδος με 2-0 από τη Λετονία, μετά την ολοκλήρωση της πρώτης ημέρας των αγώνων του τουρνουά, Ντέιβις Καπ που πραγματοποιείται αυτές τις ημέρες στη Θεσσαλονίκη.

Ο Θόδωρος Αγγελίνος δεν τα κατάφερε απέναντι στον Άντι Γιούσκα (Νο 2 της Λετονίας) στον πρώτο αγώνα του απλού γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 σετ (6-3, 7-5, 6-2), ενώ στον δεύτερο αγώνα ο Αλέξανδρος Γιακούποβιτς αντιμετώπισε τον Ντένις Παβλόβς, Νο 3 της Λετονίας, καθώς ο Κάρλις Λέζνιεκς, Νο 1 της ομάδας, ο οποίος επρόκειτο να αγωνιστεί, τραυματίστηκε στην προθέρμανση και αναγκάστηκε να αποσυρθεί. Ωστόσο, και ο Παβλόβς αποδείχτηκε πολύ δύσκολος αντίπαλος για τον 30χρονο Έλληνα τενίστα, ο οποίος παραδόθηκε μετά το πρώτο σετ και ο Παβλόβς έφτασε στην νίκη με 6-3, 6-1, 6-1.

Η «γαλανόλευκη» ομάδα θα προσπαθήσει αύριο (5/3) να μείνει «ζωντανή» στη διεκδίκηση νίκης κατά τη διεξαγωγή του διπλού. Στη 1 μ.μ. ρίχνονται στη «μάχη» οι Οικονομίδης, Γιακούποβιτς που θα τεθούν απέναντι στους Γιούσκα, Παβλόβς. Την Κυριακή θα γίνουν τα παιχνίδια: Αγγελίνος- Λέζνιεκς, Γιακούποβιτς-Γιούσκα, με το πρόγραμμα να αρχίζει στις 10.00 και η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.

Κατηγορία: Τένις