Μαρία Σάκκαρη: Προκρίθηκε στους «16» του Miami Open - Επόμενο... εμπόδιο η Καλίνσκαγια
EPA/JOHN G. MABANGLO, ΑΜΠΕ

Μαρία Σάκκαρη: Θέση στους «16» του Miami Open έκλεισε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μετά τη νίκη της 2-0 σετ επί της Νταγιάνα Γιαστρέμσκα.

Η Αθηναία τενίστρια έδειξε χαρακτήρα στα δύσκολα σημεία του παιχνιδιού και πήρε τη νίκη κόντρα στην 23χρονη Ουκρανή, 7-5 και 6-4 έπειτα από 2 ώρες και 5 λεπτά. Αυτή είναι η δεύτερη φορά που η Μαρία Σάκκαρη εξασφάλισε την συμμετοχή της στους «16» του τουρνουά στην Φλόριντα.

Επόμενος αντίπαλος για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια είναι η Καλίνσκαγια, η οποία πήρε τη νίκη κόντρα στην Οσταπένκο και σύμφωνα με τον προγραμματισμό, το ματς για τη φάση των «16» θα διεξαχθεί τη Δευτέρα (25/03), χωρίς ακόμα να είναι γνωστή η ώρα.

Η Μαρία Σάκκαρη σημείωσε την έβδομη νίκη της στους οκτώ αγώνες που έχει δώσει υπό τις οδηγίες του Ντέιβιντ Γουίτ και όπως όλα δείχνουν, μετά το Miami Open, οι δύο πλευρές αναμένεται να επισημοποιήσουν την επέκταση της συνεργασίας τους.

Βασίλης Σπανούλης: Κορυφαίος προπονητής του BCL – Η συγκίνηση και το «ευχαριστώ τη γυναίκα μου»
Στέφανος Τσιτσιπάς: Πρόωρος αποκλεισμός από το Madrid Open – Η μεγαλύτερη νίκη καριέρας του Μοντέιρο
Euroleague: Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδωσε τα χέρια με την Παρτιζάν για νέο συμβόλαιο