Νικήτρια η Νέα Υόρκη

Συντάκτης: Αγγελική Βύζικα Δημοσίευση: Σάββατο, 28 Μαίου 2011 00.53

Στο Σαν Ντιέγκο, των ΗΠΑ, διεξήχθηκαν οι αγώνες πόλο ανδρών, για το «Φίσερ Καπ», με το Νιου Γιόρκ Αθλέτικ Κλαμπ να επικρατεί στον τελικό με 13-7 της Ολύμπικ Κλαμπ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες την πρώτη περίοδο. Ο Μπράιαν Ντάντλει ήταν αυτός που ισοφάρισε 4΄πριν τη λήξη του ημιχρόνου σε 4-4, για να πάρει εκ νέου το  προβάδισμα η Νιού Γιόρκ 1΄,πριν το τέλος της 2ης περιόδου με γκολ του Ντάβιντσον.

Η τρίτη και η τέταρτη περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με τους νικητές της Νέας Υόρκης να φθάνουν τη διαφορά και στο 12-5.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 1-1, 3-0, 5-3
Τα γκολ του Νιου Γιορκ:  Μαν 3, Χολ 2, Μπομπιέν 2, Βίγκο 2, Σάγκεχομ 1, Κράμχολτζ 1, Ντάβιντσον 1, Σμιθ 1.
Τα γκολ της Ολύμπικ:  Βαρέλας 2, Σαρφ 1, Αλεξάντερ 1, Ράιτ 1, Γουόρντεν 1, Ντάντλει 1.

Στο «μικρό» τελικό η Εθνική Νέων των ΗΠΑ κέρδισε με 9-7 το Νιούπορτ, ενώ για τις υπόλοιπες θέσεις, η Λαμορίντα νίκησε το Λ.Α. Γουότερ Πόλο με 13-10 και ήταν 5η και το το UCLA επικράτησε της Σάντα Μπάρμπαρα με 11-9 και πήρε την 7η θέση.