Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο: Εύκολα στα προημιτελικά η Εθνική Ελλάδας - Επόμενος αντίπαλος η Κροατία
koe.org.gr

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο: Την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης εξασφάλισε η Εθνική Ελλάδας πόλο των Ανδρών μετά τη νίκη της 15-10 επί της Ολλανδίας. Κόντρα στην οικοδέσποινα Κροατία για τα ημιτελικά.

Εύκολο έργο είχε η Εθνική Ελλάδας πόλο των Ανδρών στα πρώτα χιαστί ματς του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Κροατία. Το αντιπροσωπευτικό μας «συγκρότημα» πανηγύρισε την 10η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια απέναντι στους «οράνιε» και έκλεισε θέση στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Κροατία.

Η εθνική ομάδα ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων, αλλά οι Ολλανδοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν, πριν η «γαλανόλευκη» κλείσει στο +2 το πρώτο οκτάλεπτο (5-3).

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ανέβασε… στροφές και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση, 9-5 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η διαφορά των τεσσάρων τερμάτων διατηρήθηκε στο τρίτο οκτάλεπτο (12-8) και στην τελευταία περίοδο, η Εθνική Ελλάδας «σφράγισε» την πρόκριση (15-10).

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 4-2, 3-3, 3-2

Ελλάδα (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης 2, Γκιουβέτσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος - Κανακάκης 1, Αλαφραγκής 1, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος 2, Τζωρτζάτος.

Ολλανδία (Φαν ντε Μέερ): Χούισμανς, Γκμπανταμασί 1, Φαν ντερ Μπουργκ, Κάστροπ, Φαν Ιπερεν, Φαν ντερ Βέιντεν 1, Τε Ρίελε 4, Νίσπελινγκ 1, Μίλερ, Ντε Βερντ 1, Κούπμαν, Τεν Μπρουκ 2, Βέστερφελντ.

NBA: Ήττα των Μπακς σε τρομερό ματς, 2-1 οι Πέισερς! – Ξανά εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο
Λιγότερους διεθνείς αγώνες θέλει η Premier League
Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη