Αρχή με τις «Φούριας Ρόχας»

Συντάκτης: Αγγελική Βύζικα Δημοσίευση: Παρασκευή, 15 Απριλίου 2011 13.03

Τη Ρωσία, την Ισπανία και τη Βραζιλία θα βρει στο δρόμο της η εθνική ομάδα πόλο των γυναικών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Σαγκάης.

Η ελληνική ομάδα κληρώθηκε στον Γ’  όμιλο, με τον πρώτο του ομίλου να προκρίνεται απευθείας στα προημιτελικά, ενώ ο δεύτερος και ο τρίτος δίνουν αγώνες χιαστί για τις υπόλοιπες θέσεις της τετράδας.
Η ομάδα του Γιώργου Μορφέση αρχίζει τις υποχρεώσεις της στις 16 Ιουλίου με αντίπαλο την Ισπανία, ενώ στις 18/7 θα παίξει με τη Βραζιλία και στις 20/7 θα δώσει το ντέρμπι με τη Ρωσία.
Ο όμιλος της εθνικής μας διασταυρώνεται αρχικά με τον 4ο, όπου μετέχουν οι Ιταλία, Κίνα, Κούβα και Νότια Αφρική, αλλά στα προημιτελικά το πιθανότερο είναι να βρεθεί στο δρόμο της ομάδα από τον Α΄ όμιλο, που θεωρητικά είναι στα μέτρα της εθνικής.
Τα κριτήρια της παγκόσμιας ομοσπονδίας, για τον καταρτισμό των γκρουπ δυναμικότητας έφεραν μαζί τις τρεις από τις τέσσερεις πρώτες ομάδες των Ολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου: τη νικήτρια Ολλανδία, τη φιναλίστ ομάδα των ΗΠΑ και την 4η Ουγγαρία.
Αρχικά η FINA είχε κατατάξει και την ελληνική ομάδα στο πιο αδύνατο γκρουπ με Καζακστάν, Κούβα, Νότιο Αφρική και τελικά μετά από παρέμβαση του προέδρου της ΚΟΕ Δημήτρη Διαθεσόπουλου, αυτό άλλαξε και ήρθε η κλήρωση αυτή.

Το πρόγραμμα

Α΄ ΦΑΣΗ
1η ημέρα (17/7)
Ολλανδία-ΗΠΑ (Α΄ Ομιλος)
Καζακστάν-Ουγγαρία (Α΄ Ομιλος)
Αυστραλία-Καναδάς (Β΄ Ομιλος)
Νέα Ζηλανδία-Ουζμπεκιστάν (Β΄ Ομιλος)
Βραζιλία-Ρωσία (Γ΄ Ομιλος)
ΕΛΛΑΔΑ-Ισπανία (Γ΄ Ομιλος)
Ιταλία-Κούβα (Δ΄ Ομιλος)
Ν.Αφρική-Κίνα (Δ΄ Ομιλος)

2η ημέρα (19/7)
Ουζμπεκιστάν-Καναδάς (Β΄ Ομιλος)
Αυστραλία-Νέα Ζηλανδία (Β΄ Ομιλος)
Ισπανία-Ρωσία (Γ΄ Ομιλος)
Βραζιλία-ΕΛΛΑΔΑ (Γ΄ Ομιλος)
Κίνα-Κούβα (Δ΄ Ομιλος)
Ιταλία-Ν.Αφρική (Δ΄ Ομιλος)
Ουγγαρία-ΗΠΑ (Α΄ Ομιλος)
Ολλανδία-Καζακστάν (Α΄ Ομιλος)

3η ημέρα (21/7)
Βραζιλία-Ισπανία (Γ΄ Ομιλος)
ΕΛΛΑΔΑ-Ρωσία (Γ΄ Ομιλος)
Ιταλία-Κίνα (Δ΄ Ομιλος)
Ν.Αφρική-Κούβα (Δ΄ Ομιλος)
Ολλανδία-Ουγγαρία (Α΄ Ομιλος)

Καζακστάν-ΗΠΑ (Α΄ Ομιλος)
Αυστραλία-Ουζμπεκιστάν (Β΄ Ομιλος)
Νέα Ζηλανδία-Καναδάς (Β΄ Ομιλος)

Β΄ ΦΑΣΗ

4η ημέρα (23/7)
1. Α4-Β4 (Αγώνας κατάταξης)
2. Γ4-Δ4 (Αγώνας κατάταξης)
3. Α2-Β3 (Αγώνας για πρόκριση στους «8»)
4. Α3-Β2 (Αγώνας για πρόκριση στους «8»)
5. Γ2-Δ3 (Αγώνας για πρόκριση στους «8»)
6. Γ3-Δ2 (Αγώνας για πρόκριση στους «8»)


5η ημέρα (25/7)
7. Ηττημένος 1-Ηττημένος 2 (Θέσεις 15-16)
8. Νικητής 1-Νικητής 2 (Θέσεις 13-14)
9. Ηττημένος 3-Ηττημένος 5 (Αγώνας κατάταξης)
10. Ηττημένος 4-Ηττημένος 6 (Αγώνας κατάταξης)
11. Α1-Νικητής 5 (Προημιτελικός)
12. Β1-Νικητής 6 (Προημιτελικός)
13. Γ1-Νικητής 3 (Προημιτελικός)
14. Δ1-Νικητής 4 (Προημιτελικός)

6η ημέρα (27/7)
15. Ηττημένος 9-Ηττημένος 10 (Θέσεις 11-12)
16. Νικητής 9-Νικητής 10 (Θέσεις 9-10)
17. Ηττημένος 11-Ηττημένος 12 (Αγώνας κατάταξης)
18. Ηττημένος 13-Ηττημένος 14 (Αγώνας Κατάταξης)
19. Νικητής 11-Νικητής 12 (Ημιτελικός)
20. Νικητής 13-Νικητής 14 (Ημιτελικός)

7η ημέρα (29/7)
21. Ηττημένος 17-Ηττημένος 18 (Θέσεις 7-8)
22. Νικητής 17-Νικητής 18 (Θέσεις 5-6)
23. Ηττημένος 19-Ηττημένος 20 («Μικρός» τελικός)
24. Νικητής 19-Νικητής 20 (ΤΕΛΙΚΟΣ)

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε στη σελίδα του Onsports.gr.

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως θίγεστε από κάποιο εξ αυτών, επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί.

Το σχόλιο σου

onsports
Copyright © 2010 - 2016 OnSports | Όροι Χρήσης | Επικοινωνία
Monetized by DPG DIGITAL MEDIA
Βάλε το e-mail σου και κάνε click για να λαμβάνεις αποκλειστική ενημέρωση για τα πιο σημαντικά νέα, δώρα και διαγωνισμούς των websites που εκμεταλλεύεται εμπορικά η DPG DIGITAL MEDIA.