Η «ασθένεια» του φετινού Παναθηναϊκού - Σε 30 παιχνίδια η ίδια ιστορία

Το εφιαλτικό στοιχείο που παρουσιάζει μόνιμα τη φετινή σεζόν ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με τα δεκάλεπτα «black out» που του κόστισαν στην Ευρώπη, αλλά και στα ματς τίτλου.

Το 20-0 σερί που έτρεξε ο Ολυμπιακός σε 5 λεπτά κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου και το συνολικό 10-29 του συγκεκριμένου 10λέπτο, αποδείχθηκε καθοριστικό για την έκβαση του δεύτερου τελικού. Ρόλο φυσικά και έπαιξαν και κάποιες απίστευτες διαιτητικές αποφάσεις στο συγκεκριμένο διάστημα, αλλά ο Παναθηναϊκός οφείλει να κοιτάξει την «καμπούρα» του.

Γιατί δεν πρόκειται για κάποιο μεμονωμένο περιστατικό αυτό το «black out» σε μια -τουλάχιστον-περίοδο, αλλά για κατ’ εξακολούθηση «έγκλημα», το οποίο παρακολουθούμε από την αρχή της σεζόν. Και φυσικά έχει τις «ρίζες» του στον τρόπο που «χτίστηκε» η ομάδα το περασμένο καλοκαίρι σε αγωνιστικό επίπεδο, αλλά ακόμα περισσότερο σε επίπεδο νοοτροπίας.

Τρεις μέρες νωρίτερα ο Παναθηναϊκός είχε ξεκινήσει (και χάσει) τον πρώτο τελικό στο ΣΕΦ με 4-23 στην πρώτη περίοδο. Γενικότερα με τους «ερυθρόλευκους» το «τριφύλλι» φέτος είχε σοβαρό ζήτημα συγκέντρωσης και νοοτροπίας. Ο τελικός του Κυπέλλου χάθηκε με ένα επιμέρους 6-23 στην τελευταία περίοδο (με τη βοήθεια του ανεκδιήγητου Φούφη τότε), ενώ στα 2 ματς της Ευρωλίγκας είχε ανάλογες καταστροφικές περιόδους (13-38 στην πρώτη στο ματς του ΣΕΦ και 14-30 στην τέταρτη στο ματς του ΟΑΚΑ).

Αλλά αυτή η αγωνιστική συμπεριφορά και νοοτροπία δεν έχει να κάνει με τον Ολυμπιακό. Έχει να κάνει ξεκάθαρα με τους «πράσινους», καθώς κάνοντας μια σχετική έρευνα, βρήκαμε συνολικά 30 παιχνίδια τη φετινή χρονιά σε Ελλάδα (14) και Ευρωλίγκα (16), όπου ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε για ένα δεκάλεπτο. Κι αν στις εγχώριες διοργανώσεις, με εξαίρεση τα ντέρμπι, έβρισκε εύκολα ή δύσκολα να «κρύψει» το τεράστιο αυτό πρόβλημα μέσα από νίκες, στα ματς τίτλου και στην Ευρώπη οι συνέπειες ήταν καταστροφικές.

Είναι χαρακτηριστικό πως 9 φορές φέτος οι «πράσινοι» δέχθηκαν περισσότερους από 30 πόντους σε ένα δεκάλεπτο! Παράλληλα, 5 φορές έχει πετύχει λιγότερο από 10 πόντους, έχοντας ταυτόχρονα δεχθεί στους 4 από αυτούς πάνω από 20!

Ας δούμε, ωστόσο, αναλυτικά σε πίνακες τα παιχνίδια που ο Παναθηναϊκός «εξαφανίστηκε» από το γήπεδο για ένα 10λεπτο