Roland Garros: Εύκολη πρόκριση για Στέφανο Τσιτσιπά
EPA/YOAN VALAT, ΑΜΠΕ

Roland Garros: Την πρόκρισή του στον δεύτερο γύρο του γαλλικού Open πανηγύρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικρατώντας 3-0 σετ του Μάρτον Φούτσοβιτς.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Roland Garros ο Έλληνας πρωταθλητής. Αν και στο πρώτο σετ ο Ούγγρος αντίπαλός του του προκάλεσε πολλά προβλήματα, ωστόσο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρήκε τις απαντήσεις και έκανε το 1-0 επικρατώντας 9-7 στο τάι μπρέικ.

Στο δεύτερο, ο Αθηναίος τενίστας ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένος, αλλά ο Φούτσοβιτς αντέδρασε, ισοφαρίζοντας 3-3, όμως, ο Έλληνας πρωταθλητής είχε καίρια χτυπήματα και ανεβάσματα στο φιλέ, με αποτέλεσμα να κάνει το δεύτερο break στο 5-4 και κράτησε το σερβίς του για το 2-0.

Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο καλή για τον Στέφανο Τσιτσιπά, μια και «έσπασε» τρεις φορές το σερβίς του αντιπάλου του, κάνοντας το 6-1 και έπειτα από περίπου 2 ώρες και 20 λεπτά πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Ντάνιελ Άλτμαϊερ που πήρε τη νίκη 7-5, 6-4, 6-7(6), 5-7, 6-7(6) επί του Λάζλο Τζέρε. Αυτή θα είναι η πρώτη φορά που ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα παίξει απέναντι στον 25χρονο Γερμανό.

Stef ➡️ Second Round ?#RolandGarros @steftsitsipas pic.twitter.com/PsfHF8kpHR

— Roland-Garros (@rolandgarros) May 27, 2024

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Εντυπωσίασε τα πλήθη η Lady Gaga με το show της στην Τελετή Έναρξης
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Άναψε η φλόγα σε φαντασμαγορική τελετή – Συγκίνηση για την ελληνική αποστολή
Παναθηναϊκός: Πανέτοιμος για Μπότεφ ο Τετέ
Ολυμπιακοί Αγώνες: Συγκινημένος Γιάννης Αντετοκούνμπο – «Η μεγαλύτερη τιμή»!