Βαλκανικό Πρωτάθλημα: Πρώτος ο Τεντόγλου στη Σμύρνη

Βαλκανικό Πρωτάθλημα: Κορυφή για τον Μίλτο Τεντόγλου στη Σμύρνη με άλμα στα 8,17μ. για τον κορυφαίο άλτη του μήκους.

Σε εξέλιξη το Βαλκανικό Πρωτάθλημα στίβου που διεξάγεται στη Σμύρνη, με τον Μίλτο Τεντόγλου να κάνει… ποδαρικό με χρυσό μετάλλιο. Ο κορυφαίος άλτης στο μήκος, με επίδοση 8,17μ. κατέκτησε την πρώτη θέση. Για τον ίδιο ο αγώνας είναι περισσότερο στο πλαίσιο της προετοιμασίας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η επίδοση αυτή ήρθε στο πρώτο του άλμα. Το ρεκόρ αγώνων είναι το 8,18μ. που κρατά ακόμη ο Κώστας Κουκοδήμος. Ο Τεντόγλου είχε άλμα και στα 8,16μ. Δεύτερος ο Βούλγαρος, Μπόζινταρ Σαραμπογιούκοφ με 8,12μ.

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και η Ελένη Πόλακ στο άλμα επί κοντώ με 4,60μ. Δεύτερη βγήκε η Αριάδνη Αδαμοπούλου με 4,40μ., οπότε η Ελλάδα έκανε το «1-2» στο αγώνισμα.

Η Δήμητρα Γναφάκη πήρε το ασημένιο μετάλλιο στα 400μ. εμπόδια με χρόνο 57.50, έναντι 57.39 της Αυστριακής Λένα Πρέσλερ, που ήταν η νικήτρια.

Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (17/06) - «Το παλεύει δυνατά» η ΑΕΚ
Euro 2024, Σπαλέτι: «Δείξαμε χαρακτήρα»
Euro 2024, Καρβαχάλ: «Ονειρεμένο ξεκίνημα»
Euro 2024: Πρεμιέρα για τη Γαλλία του Εμπαπέ - Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της ημέρας