Μαρία Σάκκαρη: Λύγισε από τη Ριμπάκινα και αποκλείστηκε από το Miami Open

Μαρία Σάκκαρη: Στα προημιτελικά ολοκληρώθηκε η παρουσία της Ελληνίδας πρωταθλήτριας μετά την ήττα της 2-1 σετ από την Έλενα Ριμπάκινα.

Το παιχνίδι είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι, με την 24χρονη αθλήτρια από το Καζακστάν να λυγίζει τη Μαρία Σάκκαρη έπειτα από 2 ώρες και 49 λεπτά και να παίρνει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Miami Open, όπου θα αντιμετωπίσει την Βικτόρια Αζαρένκα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Έλενα Ριμπάκινα να έχει τον έλεγχο του αγώνα και με… όπλο της το δυνατό σερβίς, πήρε προβάδισμα στο έκτο game (4-2) και στην συνέχεια άντεξε στην αντίδραση της Ελληνίδας, παίρνοντας το πρώτο σετ 7-5.

Στο δεύτερο, η Αθηναία τενίστρια εμφανίστηκε πιο επιθετική, έκανε δύο breaks, αλλά έχασε διπλή ευκαιρία να πάρει σημαντικό προβάδισμα στο 4-2 με την Ριμπάκινα να επιστρέφει. Όλα κρίθηκαν στο tai break όπου η Ελληνίδα ήταν πιο συγκεντρωμένη και πήρε το σετ.

Όμως, στο τελευταίο, η Έλενα Ριμπάκινα κατάφερε να βρει και πάλι το πρώτο της σερβίς, προκάλεσε μεγάλη πίεση στην Μαρία Σάκκαρη και τελικά η Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης κατάφερε να πάρει τη νίκη και να κλείσει θέση στα ημιτελικά του Miami Open.

Ντραγκόφσκι: «Τίποτα δεν έχει τελειώσει»
ΠΑΟΚ: «Νάσο μάγκα ανάμεσα μας πάντα» - «Επτά χρόνια, κανείς δεν ξεχνά…»