Australian Open: Άνετη η Σάκκαρη - «Καθάρισε» τη Χιμπίνο στην πρεμιέρα (videos)
EPA/MAST IRHAM, ΑΜΠΕ

Australian Open: Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις της στο πρώτο Grand Slam της σεζόν η Μαρία Σάκκαρη, παίρνοντας την πρόκριση 2-0 σετ επί της Νάο Χιμπίνο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μετρούσε τρεις συνεχόμενες ήττες σε πρεμιέρες της σε Grand Slam, σε Roland Garros, Wimbledon και US Open, ωστόσο, τα ξημερώματα της Κυριακής (14/01) μπήκε με το… δεξί στο 2024 και το Australian Open, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τον δεύτερο γύρο.

Η 28χρονη Αθηναία ξεκίνησε με λίγο άγχος τον αγώνα της, ωστόσο, από τη στιγμή που κατέκτησε 6-4 το πρώτο σετ, δεν άφησε το… πόδι από το γκάζι και σε 71 λεπτά πήρε τη νίκη απέναντι στην Νο 92 του ταμπλό.

Επόμενος αντίπαλος, για τη φάση των «64» είναι η Ελίνα Αβανεσιάν, από την Ρωσία, η οποία βρίσκεται στο Νο 71 της παγκόσμιας κατάταξης. Η 21χρονη πήρε την πρόκριση μετά τη νίκη της επί της Ζοσουάν Μπάι από την Κίνα με 2-1 σετ (4-6, 7-5, 6-2). Το ματς θα γίνει την Τετάρτη (17/01).