Κωπηλασία: Ασημένιο μετάλλιο για Ντούσκο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (video)
Intime

Κωπηλασία: Τη δεύτερη θέση στον τελικό του σκιφ ανδρών κατέκτησε ο Στέφανος Ντούσκος.

Ο Έλληνας «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Τόκιο πραγματοποίησε εξαιρετική κούρσα, αλλά τερμάτισε στη δεύτερη θέση με χρόνο 6:47.87, με τον Ολλανδό Λέοναρντ Βαν Λίροπ να παίρνει το χρυσό μετάλλιο, με χρόνο 6:46.91 μετά από ένα εξαιρετικό «σπριντ» στα τελευταία μέτρα. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής, Όλιβερ Ζίντλερ από την Γερμανία, με χρόνο 6:48.14.

Η κούρσα ξεκίνησε με τον Στέφανο Ντούσκο και τον Γερμανό να πηγαίνουν δίπλα δίπλα, ωστόσο, στα τελευταία μέτρα, ο Λέοναρντ Βαν Λίροπ ανέβασε αισθητά τον ρυθμό του, πέρασε πρώτος στα 1500 μέτρα και έδειξε πως είχε τον πρώτο λόγο για το χρυσό μετάλλιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής προσπάθησε να μειώσει την απόσταση, ωστόσο, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος, με αποτέλεσμα να κατακτήσει τη δεύτερη θέση. Μάλιστα, αυτό ήταν το δεύτερο ασημένιο μετάλλιο για τον Στέφανο Ντούσκο, μετά από αυτό που κατέκτησε το περσινό καλοκαίρι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου.