Βόλεϊ Γυναικών: Το σήκωσε ο Παναθηναϊκός!

Βόλεϊ Γυναικών: Τίτλος για τον Παναθηναϊκός που επικράτησε στο ΟΑΚΑ 3-2 σετ του Ολυμπιακού κι έβγαλε... σκούπα στους τελικούς για να κατακτήσει με 3-0 νίκες το πρωτάθλημα του 2022-23!

Ο τίτλος στο βόλεϊ γυναικών, βάφτηκε πράσινος! Ο Παναθηναϊκός έβγαλε… σκούπα στον Ολυμπιακό και με 3-0 νίκες πανηγυρίζει τον τίτλο για τη σεζόν 2022-23. Οι αθλήτριες του Καλμαζίδη σε ένα πραγματικό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, χρειάστηκε να φτάσουν στο τάι μπρέικ για να επικρατήσουν 3-2 και να «σφραγίσουν» τον φετινό τίτλο μπροστά στον κόσμο τους. Μια επιτυχία που πιστώνεται σε μεγάλο βαθμό στον Έλληνα προπονητή που ανέλαβε την ομάδα στα μέσα της σεζόν.

Αυτό ήταν το 26ο πρωτάθλημα για τον Παναθηναϊκό στο γυναικείο βόλεϊ και το πανηγύρισε μαζί με τον κόσμο του στο ΟΑΚΑ. Περισσότεροι από 5.000 φίλοι των "πράσινων" βρέθηκαν στο κλειστό.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά, μέχρι να ξεφύγει ο Ολυμπιακός με 7-11. Οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν τη διαφορά στο 8-16, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους δύο σε 15-17. Εκεί έκαναν ένα 0-3 οι φιλοξενούμενες και τελικά έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 21-25.

Ο Ολυμπιακός άρχισε εξαιρετικά και το δεύτερο σετ προηγούμενος με 1-6. Διατηρούσε το προβάδισμα σταθερά, φτάνοντας μέχρι το 8-14 αλλά και το 10-17. Εκεί ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλη αντεπίθεση μειώνοντας στο 18-19. Οι «πράσινες» έφτασαν απ’ το 19-22 στο 22-22 και με την ψυχολογία υπέρ τους πήραν τελικά το σετ με 26-24 για το 1-1.

Το τρίτο σετ άρχισε κλειστά, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 9-5 και συνέχισε διατηρώντας μικρό προβάδισμα μέχρι να έρθει το 15-15. Εκεί όμως έδειξαν σοβαρότητα και το «τριφύλλι» έφτασε στο 25-17 για το 2-1.

Το τέταρτο σετ είχε διακυμάνσεις και δεν μπορούσε να ξεφύγει εύκολα κάποια ομάδα. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 11-14 και διατηρώντας την πρωτοπορία έκανε το 16-21. Φτάνοντας στο 2-2 με 20-25 και στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στη «ρώσικη ρουλέτα» του πέμπτου σετ, ο Παναθηναϊκός απέκτησε διαφορά στα μέσα του. Την ανέβασε μέχρι το 9-4 και το 12-5. Τα δεδομένα πλέον δεν μπορούσαν να αλλάξουν κι έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 3-2 με 15-10, κατακτώντας τη νίκη και το πρωτάθλημα!

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-2 (21-25, 26-24, 25-17, 15-10)