Πόλο Ανδρών: Πήρε τον πρώτο τελικό ο Ολυμπιακός (Video)

Πόλο Ανδρών: Νίκη με 10-9 για τον Ολυμπιακό επί της Βουλιαγμένης στον πρώτο τελικό της Α1.

Ήταν απ’ την αρχή το φαβορί, κυνηγά τον 11ο σερί τίτλο του και έκανε το πρώτο βήμα. Έστω και δύσκολα. Ο Ολυμπιακός στον πρώτο τελικό της Α1 πόλο ανδρών, επικράτησε της Βουλιαγμένης με 10-9 στον Πειραιά, έχοντας για κορυφαίο τον Κώστα Μουρίκη που πέτυχε τρία γκολ.

Αυτό ήταν το πρώτο απ’ τα τρία βήματα που χρειάζονται οι «ερυθρόλευκοι». Η δεύτερη αναμέτρηση της σειράς θα διεξαχθεί στο κολυμβητήριο του Λαιμού τη Δευτέρα (8/5).

Ο Ολυμπιακός άρχισε καλά το ματς, προηγήθηκε 4-1 και με τη Βουλιαγμένη να ανεβαίνει οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 7-4. Ο Ολυμπιακός φάνηκε να τελειώνει το ματς όταν έφτασε το σκορ στο 10-5, αλλά ο ΝΟΒ πέτυχε τρία σερί τέρματα σε δύο λεπτά. Το 10-8 έγινε 10-9 στα 39’’ πριν τη λήξη, όμως οι Πειραιώτες κράτησαν την μπάλα κι έληξε η αναμέτρηση με νίκη τους.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 2-1, 2-1, 1-4

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου, Γραμματικός, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 3, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης 3, Φιλίποβιτς 1, Παπαναστασίου, Δαμίγος, Γκίλλας, Λιαντζίρης

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Καστρινάκης, Καλογερόπουλος 2, Τρούλος 2, Νικολαΐδης 1, Παπασηφάκης 1, Γούντχεντ 1, Αλαφραγκής, Καπότσης, Κουρούβανης 1, Φάρμερ 1, Ανδρεάδης, Αλμύρας, Κωνσταντόπουλος

Euroleague: Ενός λεπτού σιγή πριν το Παρτιζάν-Ολυμπιακός