Βόλεϊ Γυναικών: Ανώτερος Παναθηναϊκός 1-0 τον Ολυμπιακό σε γεμάτο κι άδειο γήπεδο! (Videos)

Βόλεϊ Γυναικών: Ανώτερος και νικητής Παναθηναϊκός με 3-1 σετ επί του Ολυμπιακού στον πρώτο τελικό, σε επεισοδιακό ματς στον Άγιο Θωμά.

«Πράσινος» βάφτηκε ο πρώτος τελικός της Α1 βόλεϊ γυναικών. Ο Παναθηναϊκός σε μια επεισοδιακή αναμέτρηση επικράτησε 3-1 σετ του Ολυμπιακού και έκανε το 1-0 στη σειρά. Η ομάδα του Καλμαζίδη έδειξε χαρακτήρα, παρά την διακοπή και την εκκένωση του γηπέδου μετά το 2-1 στα σετ, λόγω ενός καπνογόνου που άναψε για λίγο και δημιούργησε πρόβλημα στην ορατότητα.

Το «τριφύλλι» άρχισε εντυπωσιακά το ματς και πήρε… περίπατο το πρώτο σετ με 25-10. Στο δεύτερο σετ, όμως, οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς ανώτερος, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του σετ και ισοφάρισε σε 1-1 με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (10-25).

Το τρίτο σετ ήταν ντέρμπι, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει πιο ψύχραιμος στο τέλος του και να το παίρνει με 25-21. Σε εκείνο το σημείο το παιχνίδια διακόπηκε για να εκκενωθεί το γήπεδο. Μετά από σχεδόν μία ώρα, η αναμέτρηση συνεχίστηκε σε άδειες εξέδρες και τις ομάδες να έχουν χάσει τον όποιο αγωνιστικό ρυθμό φυσικά.

Τελικά στο τέταρτο σετ έγινε «μάχη» πόντο-πόντο. Ο Παναθηναϊκός είχε ένα προβάδισμα δύο πόντων το οποίο εξανεμίστηκε στην τελική ευθεία. Από το 23-21 οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν 23-23. Είχαν μάλιστα και σετ πόιντ στο 24-25 και στο 26-27. Τελικά ο Παναθηναϊκός δεν «λύγισε» και με 29-27 πήρε τη σημαντική αυτή νίκη για το 1-0 στους τελικούς.

Τα σετ: 25-10, 10-25, 25-21, 29-27

Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου