Βόλεϊ Γυναικών: Εκτός έδρας νίκη και τελικό ο Παναθηναϊκός!

Βόλεϊ Γυναικών: Δεύτερη εκτός έδρας νίκη για τον Παναθηναϊκό (3-1 σετ) που απέκλεισε την ΑΕΚ και πέρασε στον τελικό!

Η ημιτελική σειρά των φιλοξενούμενων ήταν αυτή ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ. Οι «πράσινες» έκαναν και δεύτερο «break» φτάνοντας στη δεύτερη νίκη τους και έτσι εξασφάλισαν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Α1 βόλεϊ των γυναικών. Η ομάδα του Καλμαζίδη επικράτησε 3-1 σετ όντας ανώτερη, ψυχραιμότερη, παίρνοντας έτσι εκδίκηση απ’ την ΑΕΚ για την απώλεια του κυπέλλου.

Πλέον, το «τριφύλλι» θα διεκδικήσει τον τίτλο κόντρα στον Ολυμπιακό στους τελικούς, όπου οι «ερυθρόλευκες» βρίσκονται εδώ και κάποιες μέρες μετά το 2-0 στη δική τους ημιτελική σειρά κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Το πρώτο σετ άρχισε με την ΑΕΚ μπροστά και τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει στο 6-6. Από εκεί και πέρα συνέχισαν οι δύο ομάδες πόντο-πόντο μέχρι το 13-16 για τις φιλοξενούμενες. Η διαφορά ανέβηκε στο 14-22 και τελικά το σετ ολοκληρώθηκε με άνεση 19-25 για το «τριφύλλι».

Στο δεύτερο σετ έγινε «μάχη». Ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά 6-9, η ΑΕΚ ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά 13-10. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, μέχρι η Ένωση να κάνει το 20-17, αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 20-20. Συνέχισαν χέρι-χέρι μέχρι το 23-23 κι εκεί η ΑΕΚ πήρε δύο πόντους για να ισοφαρίσει με το 25-23.

Η Ένωση άρχισε εντυπωσιακά το τρίτο σετ προηγούμενη 6-1. Ο Παναθηναϊκός ανασυντάχθηκε και με αντεπίθεση ισοφάρισε στο 16-16. Πήρε σημαντικό προβάδισμα 17-19 και ήλεγξε το φινάλε του σετ κάνοντας το 1-2 με 22-25.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο και ήταν διαρκώς μπροστά. Άρχισε με 0-4, έφτασε στο 3-10 με την ΑΕΚ να μειώνει σε 10-12. Οι «πράσινες» δεν πανικοβλήθηκαν κι έφτασαν στο 10-16, συνέχισαν μέχρι το 13-20 και τελικά στην ύστατη προσπάθεια της ΑΕΚ που μείωσε 22-24, μια άστοχη επίθεση της Σίλβα τελείωσε τα πάντα για το 22-25 και το 1-3 του Παναθηναϊκού.

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 1-3 (19-25, 25-23, 22-25, 22-25)

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»
Ρέντη: Στον εισαγγελέα οι κατηγορούμενοι χούλιγκαν - Απολογούνται οι πρώτοι 10 από τους 67
Μακάμπι: Εξαιρετικά αμφίβολος για το Game 3 o Μπόλντγουιν -Στην Κροατία για θεραπείες