Βόλεϊ Γυναικών: Πήραν προβάδισμα πρόκρισης τα φαβορί

Βόλεϊ Γυναικών: ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός πιο κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση των πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα στην Βούλα, βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ από την Θέτιδα αλλά πήρε τη νίκη με 3-1 σετ, που του δίνει προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της Volley League γυναικών. Οι «πράσινες» στον επαναληπτικό στον Άγιο Θωμά τη Μεγάλη Τετάρτη χρειάζονται δύο σετ για να πάρουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Δυσκολότερο θα είναι το έργο της Θέτιδας, καθώς θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και να κατακτήσει στην συνέχεια το χρυσό σετ.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 του Α.Ο. Θήρας στη Σαντορίνη στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στα προημιτελικά της Volley League γυναικών. Η ομάδα του Πειραιά χρειάζεται στον επαναληπτικό στο «Μελίνα Μερκούρη» την Μεγάλη Τετάρτη δύο σετ για να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Ο Α.Ο. Θήρας για να προκριθεί θα χρειαστεί νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και να κατακτήσει στη συνέχεια το χρυσό σετ.

Μετά από μια «μάχη» δύο ωρών, ο ΠΑΟΚ λύγισε την αντίσταση του Άρη, με 3-2, στο κλειστό της Μίκρας και πήρε το προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της Volley League. Οι «ασπρόμαυρες» αγωνίστηκαν και σ' αυτό το ματς χωρίς τις Κάφρεϊ, Βεργίδου, αλλά είχαν την Στράντζαλη ενώ από τον Άρη απουσίαζε η Αλεξάκου, με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για τη Μ. Τετάρτη, όπου ο ΠΑΟΚ προκρίνεται με νίκη ανεξαρτήτου σκορ, ενώ ο Άρης θέλει νίκη 3-0 ή 3-1 και σε περίπτωση που νικήσει με 3-2 όλα θα κριθούν στο «χρυσό σετ».

Ο Ηλυσιακός επικράτησε εύκολα με 3-0 του ΖΑΟΝ στο «Αντώνης Φώτσης» κι απέχει μια νίκη από την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία. Στον πρώτο αγώνα για τα play out, η ομάδα της Κάταλιν Κις κέρδισε για 4η φορά φέτος τον ΖΑΟΝ (εκτός από την κανονική περίοδο είχαν αναμετρηθεί και στους 16 του Κυπέλλου) επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική της ανωτερότητα. Επόμενος αγώνας των δύο ομάδων τη Μεγάλη Τετάρτη στο Ζηρίνειο.

Η Λαμία αξιοποίησε το πλεονέκτημα έδρας και έκανε το 1-0 στη σειρά των play outs με αντίπαλο το Αιγάλεω σε ένα δραματικό παιχνίδι που διήρκησε 113 λεπτά.