Βόλεϊ Ανδρών: Άνετη νίκη ο Παναθηναϊκός, ιστορική νίκη στη Σύρο ο Μίλων

Βόλεϊ Ανδρών: Ο Παναθηναϊκός νίκησε άνετα 3-1 τον Αριστοτέλη Σκύδρας, ο Μίλων πέρασε από τη Σύρο λυγίζοντας τον Φοίνικα.

Παναθηναϊκός-Αριστοτέλης 3-1

Με τις «εφεδρείες» στο βασικό σχήμα ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-1 σετ και χρειάζεται μόλις ένα σετ για να εξασφαλίσει την 3η θέση, ενώ υπό προϋποθέσεις έχει ελπίδες ακόμα και για τη 2η θέση.

Με τους Κοβάρ, Ρανγκέλ να μένουν εκτός για ξεκούραση και αποθεραπεία, τον Κωστόπουλο στο βασικό σχήμα στη θέση του ακραίου και τον Μπάση στη θέση του Ρανγκέλ οι πράσινοι πήραν το τρίποντο, ενώ στο 3ο σετ αγωνίστηκαν και οι Μάρκου, Σερεμέτης. Οι πράσινοι έφτασαν στους 37 βαθμούς έναντι 34 του Μίλωνα και 39 του ΠΑΟΚ που έχει να δώσει 2 αγώνες (αύριο με τον Άθλο στην Ορεστιάδα και τελευταία αγωνιστική με τον Ολυμπιακό στο Παλατάκι).

Ο Παναθηναϊκός την τελευταία αγωνιστική θα δοκιμαστεί στην Κηφισιά και ο Μίλωνας θα φιλοξενήσει τον Άθλο. Να σημειωθεί πως σε περίπτωση ισοβαθμίας του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ οι πράσινοι έχουν πλεονέκτημα, ενώ σε ισοβαθμία με τον Μίλωνα έχει πλεονέκτημα η ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ερνάντεζ με 22 πόντους εκ των οποίων οι 8 ήταν άσσοι. Αποτελεσματικοί στην επίθεση και οι Πετρέας, Κωστόπουλος.

Ο Αριστοτέλης Σκύδρας στο 1ο σετ ήταν εντυπωσιακός. Με το σερβίς πίεσε την υποδοχή του Παναθηναϊκού σημειώνοντας μάλιστα και 4 άσσους μόνο στο 1ο σετ. Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Φλόρες, Μέντεζ με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Ο Αριστοτέλης αιφνιδίασε με το σερβίς του τον Παναθηναϊκό και με τον Φλόρες να κυριαρχεί στην επίθεση προηγήθηκε 10-7. Ο Παναθηναϊκός μείωσε 9-10 με επιθέσεις Φράγκου, Κωστόπουλου αλλά ο Αριστοτέλης με σερί 4-0 από δύο άσσους του Φλόρες, ένα λάθος των γηπεδούχων και επίθεση του Μέντεζ ξέφυγε 9-14 και παρότι 10-16. Ο Παναθηναϊκός με σερί 4-0 μείωσε 14-16 αλλά εκεί πέταξε λευκή πετσέτα στο σετ. Ο Αριστοτέλης με το σερβίς του Μέντεζ έκανε νέο σερί 4-0 και το σετ έκλεισε 25-17 με επίθεση του Φλόρες.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος άλλαξε την περιστροφή της ομάδας του με τον Πετρέα στο 1. Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε τον αγώνα και από την αρχή πήρε μικρό προσβάδισμα 2-3 πόντων μ,ε 9-5, 13-9 και 14-12. Ο Ερνάντεζ έκανε με επίθεση το 15-12 και πήγε και στο σερβίς όπου έκανε εκπληκτικό σερβίς. Με συνολικό σερί 6-0 και τον Πετρέα να σκοράρει με πέναλτι ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 20-12. Το σετ έκλεισε με άσσο του Πετρέα 25-14 για το 1-1 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει 7-5 με δύο μπλοκ από Κωστόπουλο, Πετρέα. Οι πράσινοι κράτησαν τη διαφορά και ο Κωστόπουλος με τον Ερνάντεζ έδωσαν αέρα 5 πόντων (20-15). Ο Κωστόπουλος με επίθεση έκανε το 25-19 και το 2-1 σετ.

Το 4ο σετ ήταν μονόλογος του Ερνάντεζ. Ο Παναθηναϊκός με τον Κωστόπουλο στην επίθεση και τον άσσο του Φράγκου έκανε το 6-2, ενώ στο 8-5 ο Ερνάντεζ έκανε επίθεση για 9-5 και πήγε ακι στο σερβίς. Πήρε συνολικά 5 άσσους και εκτόξευσε τη διαφορά στο 17-5. Το σετ έκλεισε 25-12 με το λάθος του Μέντεζ.

Διαιτητές: Χανδρινός, Καραγιαννόπουλος, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Σπίγγου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 10-16, 15-21, 17-25

2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-13, 25-14

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-16, 25-19

4ο σετ: 8-4, 16-05, 21-07, 25-12

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 12 άσσοι, 47 άσσοι, 8 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Φ.Ε.Σ.Αριστοτέλη Σκύδρας οι πόντοι προήλθαν: 6 άσσοι, 40 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (17-25, 25-14, 25-19, 25-12) σε 87΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πετρέας 11π. (8/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιάκομπσεν 1 (1/3επ.), Μπάσης 4 (4/7επ.), Φράγκος 13 (9/17επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 68%υπ., 37%αρ.), Κωστόπουλος 14 (10/16επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 60%υπ., 40%αρ.), Ερνάντεζ 22 (13/22επ., 1 μπλοκ, 100%υπ., 50%αρ.) / Ζήσης (λ. - 46%υπ., 23%αρ.), Μάρκου 1 (1/1επ.), Γεωργίου, Σερεμέτης 1 (1/1επ.).

Φ.Ε.Σ.ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Στεφάνοβιτς 1π. (1/3επ.), Μέντεζ Ιγκλέσιας 12 (10/19επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Φλόρςς 15 (12/18επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 35%υπ., 15%αρ.), Παπαγεωργίου 3 (1/3επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τόρρες Τρονκόσο 11 (9/20επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 42%υπ., 21%αρ.), Τσέλιος 7 (5/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Αντωνίου (λ. - 40%υπ., 17%αρ.), Σδραυκάκης 2 (2/2επ.), Συναδινός (λ), Καλαφάτης, Βλαχόπουλος.

Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων του τραγικού σιδηροδρομικού δυστυχήματος στα Τέμπη.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος ανέφερε: «Κάναμε αυτό που έπρεπε και συνεχίζουμε την πορεία μας διεκδικώντας όλους τους τίτλους στις τρεις εγχώριες διοργανώσεις. Η δουλειά των νεαρών παικτών, είναι να μπαίνουν μέσα και να προσπαθούν κι εμείς οι προπονητές να κάνουνε ό,τι καλύτερο μπορούμε γι’ αυτούς. Ο Σερεμέτης και ο Μάρκου είναι από πολύ μικροί στον Παναθηναϊκό και βρίσκονται ήδη δύο χρόνια στην αντρική ομάδα».

Σε ερώτηση για το final 4 Κυπέλλου και τη συνέχεια είπε: «Όπως είπαμε και στην αρχή της χρονιάς ο Παναθηναϊκός θα διεκδικήσει όλους τους τίτλους».

O αρχηγός και πασαδόρος του Παναθηναϊκού Άξελ Γιάκομπσεν δήλωσε: «Στο πρώτο σετ είχαμε γενικά προβλήματα, κυρίως πνευματικά προβλήματα. Στη συνέχεια, δείξαμε το επίπεδό μας και κερδίσαμε».

Ο προπονητής του Αριστοτέλη Σκύδρας Παναγιώτης Σδραυκάκης δήλωσε: «Δείξαμε αρκετά θετικά στοιχεία στο πρώτο σετ. Το πρόβλημα είναι ότι στη σεζόν δεν είχαμε διάρκεια. Έχουμε συνεχόμενους τελικούς από δω και πέρα, θέλουμε μόνο νίκες αλλά έχουμε δύσκολο έργο».

Φοίνικας Σύρου-Μίλων 1-3

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Νανόπουλο ο Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων σημείωσε ιστορική νίκη στη Σύρο επί του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα επικράτησε με 3-1 σετ εξασφαλίζοντας για πρώτη φορά θέση στην πρώτη 4αδα της κανονικής περιόδου και των ημιτελικών των πλέι άοφ αφήνοντας τους συριανούς εκτός 4αδας για πρώτη φορά μετά το 2017.

Ο Μίλωνας σημείωσε παράλληλα την πρώτη του νίκη στην έδρα του Φοίνικα ΟΝΕΧ, κλείδωσε την 4η θέση και μαθηματικά ελπίζει και για την τρίτη θέση. Αυτό θα συμβεί εάν την τελευταία αγωνιστική ο Μίλωνας νικήσει 3-0 ή 3-1 σετ τον Άθλο Ορεστιάδας και ο Παναθηναϊκός ηττηθεί 3-0 ή 3-1 στην Κηφισιά από την τοπική ομάδα.

Το εντυπωσιακό είναι πως ο Μίλωνας κατάφερε να πάρει τα δύο πρώτα σετ με το ίδιο σκορ (25-22) κλειδώνοντας την 4η θέση καθώς ήθελε μόλις ένα βαθμό για να τα καταφέρει. Από εκεί και πέρα ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αλλά ο Μίλωνας δεν άφησε την ευκαιρία να δώσει πανηγυρικό τόνο στην επιτυχία του.

Ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι στα δύο πρώτα σετ με τον Μίλωνα να έχει τον τελευταίο λόγο, καλύτερη ποιότητα υποδοχής και αποτελεσματικότερο σερβίς αλλά και επίθεση. Μετά το ράλι στο πρώτο μισό του 1ου σετ ο Γιορντάνοφ με επίθεση και ο Νανόπουλος με άσσο έκαναν το 16-14 για τον Μίλωνα ο οποίος με νύχια και με δόντια κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα και έφτασε στο 25-22 με μπλοκ του του Μπράιαν στον Φρομ.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας μπήκε δυνατά με το σερβίς του Ιερεζουέλο αποκτώντας προβάδισμα 7-3. Ο Μίλωνας ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε 16-16 με τον Μολίνα. Ακολούθησε πάλι μάχη πόντο πόντο μέχρι το 21-21 που έγινε με το μπλοκ του Τζούριτς. Ο Μιχάλοβιτς έχασε το σερβίς (21-22) και ο Στράτος με κόντρα επίθεση έκαναν το 23-21. Μείωσε ο Μιχάλοβιτς (22-23) αλλά με το χαμένο σερβίς του Φρομ και το μπλοκ του Γιορντάνοφ στον Παπαδόπουλο τελείωσε το σετ 25-22 για το 2-0 σετ.

Έχοντας εξασφαλίσει την 4η θέση μετά την κατάκτηση των δύο πρώτων σετ, ο Μίλωνας χαλάρωσε και ο Φοίνικας με τους Φουρτάδο, Μιχάλοβιτς έκαναν το 6-0. Το σετ κύλησε άνετα για τον Φοίνικα και έκλεισε 25-26 με το μπλοκ του Φουρτάδο.

Η αντεπίθεση του Φοίνικα βρήκε σθεναρή αντίσταση στο 4ο σετ καθώς ο Μίλωνας με πρωταγωνιστή τον εξαιρετικό Νανόπουλο πήρε τον απόλυτο έλεγχο. Με τρεις συνεχόμενους άσσους του Νανόπουλου ο Μίλωνας προηγήθηκε 10-7, απάντησε ο Φοίνικας με τους Παλαιολόγο, Φρομ και ισοφάρισε 17-17. Αυτή τη φορά μίλησε η εμπειρία του Γιορντάνοφ ο οποίος πήρε δύσκολες μπάλες και μαζί με τον Μπράιαν κράτησαν τον Μιλωνα μπροστά με ένα πόντο μέχρι το 23-22. Ο Νανόπουλος έκανε το 24-22, ο Χερ έχασε το σερβίς και ο Γιορντάνοφ έβαλε την υπογραφή του κάτω από την ιστορική νίκη του Μίλωνα με 25-23 για το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Παπαδημητρίου, Μπαρμπούνης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 14-16, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-4, 16-14, 20-21, 22-25

3ο σετ: 8-2, 16-12, 21-15, 25-16

4ο σετ: 7-8, 13-16, 19-21, 23-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 5 άσσοι, 55 άσσοι, 6 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 22-25, 25-16, 23-25) σε 105΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Αλεξάνταρ Σένσιτς): Μιχάλοβιτς 15π. (15/22επ.), Χαραλαμπίδης 2 (2/4επ.), Ιερεζουέλο 3 (1/2επ.), Τζούριτς 14 (7/10επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Φρομ 4 (4/16επ., 77%υπ., 31%αρ.), Παπαδόπουλος Π. 5 (5/14επ., 44%υπ., 38%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 75%υπ., 33%αρ.), Σωνάκης (λ), Ρουμελιωτάκης 2 (1/6επ., 1 άσσος, 55%υπ., 14%αρ.), Γαλιώτος 1 (1/2επ.), Παλαιολόγος 4 (4/5επ.), Εμανουέλ Φουρτάδο 11 (9/10επ., 2 μπλοκ).

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 15π. (12/16επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 9 (7/9επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 15 (14/28επ., 1 μπλοκ), Νανόπουλος 15 (11/18επ., 4 άσσοι, 52%υπ., 32%αρ.), Μολίνα 10 (9/31επ., 1 μπλοκ, 55%υπ., 33%αρ.), Χερ 1 (1/1επ.) / Χανδρινός (λ. - 71%υπ., 43%αρ.), Δημητούλης, Θεοδόσης, Στράτος 1 (1/2επ.), Εφραιμίδης.

Πήγασος- Κηφισιά 3-2

Την 7η νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League πανηγύρισε ο Πήγασος Πολίχνης μετά από ματς θρίλερ τριών ωρών με τον Α.Ο.Π. Κηφισιάς που κρίθηκε στο τάι μπρέικ.

Ο Πήγασος παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ και 30-29 στο 4ο σετ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ και να προσθέσει στο ενεργητικό του δύο πολύτιμους βαθμούς για την παραμονή στην κατηγορία. Ανέβηκε στους 17 βαθμούς αφήνοντας στους 14 τον Άθλο που αύριο υποδέχεται τον ΠΑΟΚ. Υπενθυμίζεται πως μετά το τέλος της κανονικής περιόδου θα μεταφερθεί στα πλέι άουτ η βαθμολογία των τεσσάρων τελευταίων ομάδων.

Η Κηφισιά παρότι ήταν αδιάφορη βαθμολογικά πάλεψε για να πάρει τη νίκη και μέχρι στιγμής κρατάει τον τίτλο της ομάδας του τάι μπρέικ. Αυτός ήταν ο 7ος αγώνας της Κηφισιάς που κρίθηκε στο τάι μπρέικ και μετράει 3 νίκες και 4 ήττες. Για τον Πήγασο ήταν το 6ο τάι μπρέικ έχοντας 5 νίκες!

Κορυφαίοι του Πηγάσου ήταν οι Μίλης, Μαυροβουνιώτης, Πένα και Κανέλλος ενώ από την Κηφισιά που αγωνίστηκε με λίμπερο τον Κοσμά και από το 3ο σετ επιστράτευσε τον Στιβαχτή ξεχώρισαν οι Οκοσάνοβιτς, Ρέκο Ρικάρντο, ενώ ο Τσέιβερς πιέστηκε στην υποδοχή.

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά μπήκε καλύτερα και βρίσκοντας πόντους από τους Ρικάρντο και Οκοσάνοβιτς προηγήθηκε 5-8. Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και με μπλοκ του Σπηλιώτη έφτασαν στο 6-10.

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι με τον Προύσαλη στο σερβίς έτρεξαν σερί 4-0 ισοφαρίζοντας 10-10. Η αθηναϊκή ομάδα με μπλοκ του Μαϊκόν πήρε για τελευταία φορά το προβάδισμα 13-15 καθώς στη συνέχεια ο Πήγασος με τον Μπαρέτο προσπέρασαν 16-15. Μάλιστα με τον αθλητή από τη Βενεζουέλα να παίρνει διαδοχικούς άσσους ο Πήγασος έφτασε στο 21-18. Εκεί η Κηφισιά έχασε και τον Γρηγόρη Κοντοστάθη, ο οποίος αποχώρησε με τραυματισμό στο αριστερό πόδι με τον Γιάννη Κοσμά να περνά στη θέση του. Η ομάδα της Πολίχνης έμεινε μπροστά και τελικά πήρε το σετ 25-20 με κόντρα του Μίλη.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στον 2ο σετ και με μπλοκ του Αρμενάκη μπήκαν σε θέση «οδηγού» 4-2, ενώ λίγο αργότερα με κόντρα του Μπαρέτο έφτασε σε νταμπλ σκορ 8-4. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης πέρασε στο γήπεδο τον πολύπειρο Στιβαχτή, η Κηφισιά σταδιακά «ανέβασε στροφές» και με τον Ρικάρντο να παίρνει δύο άσσους και μπλοκ από τους Τσέιβερς- Σπηλιώτη διαμόρφωσε το 11-8 σε 11-13. Η Κηφισιά συνέχισε να έχει την υπεροχή και με πιεστικό σερβίς οδήγησε τον Πήγασο σε αρκετά λάθη φτάνοντας στο 14-18.

Η ομάδα της Πολίχνης προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ, η Κηφισιά όμως κράτησε καλά στην υποδοχή, είχε αποτελεσματικό side out και το έκλεισε χωρίς να απειληθεί με 20-25 στην πρώτη της ευκαιρία μετά από άουτ επίθεση του Μπαρέτο.

Με δυνατές «μάχες» στο φιλέ άρχισε το 3ο σετ με τον Πήγασο και την Κηφισιά να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να φτάνουν μαζί στο 9-9. Το μπλοκ του Μαϊκόν και η πάιπ του Ρικάρντο έδωσαν προβάδισμα στους «κυανόλευκους» 9-11. Στην εξέλιξη του σετ ο άσσος του Τσέιβερς έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην Κηφισιά 10-14. Η ομάδα των βορείων προαστίων βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τον εντυπωσιακό Οκοσάνοβιτς και άσσο του Ρικάρντο πήρε προβάδισμα ασφαλείας 14-20. Η Κηφισιά συνέχισε να είναι εντυπωσιακή και με απόλυτη κυριαρχία σε όλους τους τομείς πήρε διαδοχικούς πόντους και έκλεισε το σετ με 16-25.

Στο 4ο σετ ο «κεραυνός» του Μίλη από τα 9 μέτρα έδωσε προβάδισμα στον Πήγασο 5-3, όμως η Κηφισιά σπάζοντας μπάλα στο φιλέ με τον Φιλιππακόπουλο και κόντρα του Ρικάρντο ισοφάρισε 5-5. Η Κηφισιά με άσσο του Στιβαχτή και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ρικάρνο που προήλθε από εξαιρετική άμυνα πήρε «αέρα» δύο πόντων 6-8. Οι γηπεδούχοι παίρνοντας πόντο από το μπλοκ μετά από αρκετή ώρα ισοφάρισαν 9-9, όμως και πάλι η αθηναϊκή ομάδα με κόντρα του Τσέιβερς προηγήθηκε 9-11.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και με άσσο του Μίλη και μπολκ του Αρμενάκη ανέκτησαν το προβάδισμα στα μέσα του σετ 14-13. Οι γηπεδούχοι με πιεστικό σερβίς αλλά και εκμεταλλευόμενοι τα «κηφισιώτικα» λάθη έφτασε στο 20-15. Η Κηφισιά όμως δεν το έβαλε κάτω παρουσιάστηκε «μεταμορφωμένη» μετά το τάιμ άουτ του Κώστα Χριστοφιδέλη και με σερί 5-0 ισοφάρισε 20-20. Η Κηφισιά μετά από εντυπωσιακό ράλι προσπέρασε 21-22 με επίθεση του Τσέιβερς.

Το φινάλε το σετ ήταν συγκλονιστικό με την Κηφισιά να φτάνει σε 5 περιπτώσεις σε ματς μπολ και τελικά ο Πήγασος να αντέχει και να το κατακτά 32-30 στην 3η ευκαιρία του οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι γηπεδούχοι με «όπλο» το μπλοκ μετέτρεψαν το 2-2 σε 6-2 πάιρνοντας σαφές προβάδισμα. Στον καλύτερο πόντο του αγώνα το εκπληκτικό πλασέ του Στιβαχτή κράτησε στο σετ την Κηφισιά μειώνοντας 7-4, ενώ οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρά με το σκορ στο 8-4. Ο Πήγασος συνέχισε να έχει την υπεροχή και με άσσο του Κεσεσίδη έφτασε σε νταμπλ σκορ 10-5. Η Κηφισιά έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ μείωσε 13-10 με άσσο του Τσέιβερς, όμως ο Πήγασος το έκλεισε 15-11 εκμεταλλευόμενος το δεύτερο ματς μπολ.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Βασιλειάδης, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Κουκουμάκας Π., Λούμσι, Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.

Διακύμανση

1ο σετ: 5-8, 16-15, 21-18, 25-20

2ο σετ: 8-4, 16-14, 17-21, 20-25

3ο σετ: 8-7, 12-16, 15-21, 16-25

4ο σετ: 6-8, 16-14, 21-20, 32-30

5ο σετ: 5-2, 10-5, 12-7, 15-11

*Οι πόντοι του Πηγάσου Πολίχνης προήλθαν: 8 άσσοι, 62 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 6 άσσοι, 75 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 20-25, 16-25, 32-30, 15-11) σε 144΄.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Μπαρέτο Πένα 12π. (10/22επ., 2 άσσοι, 71%υπ., 42%αρ.), Μαυροβουνιώτης 17 (16/38επ., 1 μπλοκ, 79%υπ., 50%αρ.), Μίλης 26 (21/44επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Αρμενάκης 10 (7/16επ., 3 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1 άσσος), Κανέλλος 10 (8/13επ., 2 άσσοι) / Μπουράκης (λ. - 46%υπ., 21%αρ.), Χήρας. Μιτ, Σακόγλου.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 29π. (28/54επ., 1 μπλοκ), / Ρουσσόπουλος 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Ρέγκο Ρικάρντο 21 (18/33επ., 3 άσσοι, 53%υπ., 5%αρ.), Σπηλιώτης 3 (1/1επ., 2 μπλοκ), Μορέιρα Μαϊκόν 5 (4/9επ., 1 μπλοκ), Τσέιβερς 22 (20/36επ., 2 άσσοι, 58%υπ., 8%αρ.) / Κοσμάς (λ. - 46%υπ., 19%αρ.), Σιημήτρας, Στιβαχτής 3 (2/2επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Γ., Φιλιππακόπουλος 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Κονστοστάθης (λ. 67%υπ., 17%αρ.).

Τα αποτελέσματα:

Παναθηναϊκός - Αριστοτέλης Σκύδρας             3-1  (17-25, 25-14, 25-19, 25-12)

Φοίνικας Σύρου - Μίλωνας                       1-3  (22-25, 22-25, 25-16, 23-25)

Πήγασος Πολίχνης - ΑΟΠ Κηφισιάς                3-2  (25-20, 20-25, 16-25, 32-30, 15-11)