CEV Cup: Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός
Intime

CEV Cup: Εκτός ημιτελικών έμεινε η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού που ηττήθηκε και στην έδρα της απ’ την Ταργκοβίτσε με 3-1 σετ.

«Λύγισε» και στην Ελλάδα ο Ολυμπιακός απ’ την Ταργκοβίτσε, χάνοντας την ευκαιρία να βρεθεί στα ημιτελικά του CEV Cup. Η ομάδα βόλεϊ γυναικών των «ερυθρόλευκων», γνώρισε δεύτερη ήττα απ’ τις Ρουμάνες με 3-1 σετ και αυτόματα τελειώνει εδώ η φετινή της ευρωπαϊκή παρουσία.

Το άγχος αποδείχθηκε σημαντικός «αντίπαλος» για τον Ολυμπιακό, που είχε σημαντικές ελπίδες πριν το ματς. Λόγω της ήττας μεν, αλλά με 3-2 εκτός έδρας. Αποτέλεσμα που μπορούσε να ανατρέψει στην έδρα του, όμως δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός. Χάνοντας μάλιστα ευκολότερα αυτή τη φορά.

Σημαντικό ρόλο έπαιξε η έκβαση του πρώτου σετ. Ήταν ντέρμπι, το ποια ομάδα θα το έπαιρνε θα έδινε ψυχολογικό αβαντάζ. Τελικά το κατάφεραν οι φιλοξενούμενες με 24-26. Το δεύτερο σετ αποδείχθηκε… περίπατος για την Ταργκοβίτσε που το πήρε 13-25.

Ο Ολυμπιακός ήταν με την… πλάτη στον τοίχο καθώς έπρεπε να πάρει τρία σερί σετ και μετά να διεκδικήσει στο «χρυσό σετ» την πρόκριση. Μείωσε σε 1-2 με 25-19, αλλά με άνεση έχασε το τέταρτο (16-25) και ηττήθηκε με 1-3 σετ, μένοντας εκτός συνέχειας.

Τα σετ (πρώτη η γηπεδούχος ομάδα): 24-26, 13-25, 25-19, 16-25.

Serie A: Ισοπαλία που δε βολεύει τη Ρόμα