Πόλο Ανδρών: Νίκη για Final-8 Champions League η Βουλιαγμένη
Intime

Πόλο Ανδρών: Μεγάλης σημασίας νίκη με 10-9 κόντρα στο Ανόβερο, πήρε η Βουλιαγμένη στη Βάρη.

Η Βουλιαγμένη συνάντησε πολύ μεγάλες δυσκολίες από το Ανόβερο στη Βάρη, στο παιχνίδι για την 8η αγωνιστική του Champions League ανδρών στην υδατοσφαίριση, αλλά βρήκε έναν απροσδόκητο ήρωα στο πρόσωπο του Μάνου Ανδρεάδη. Ο 21χρονος τερματοφύλακας αντικατέστησε στο β΄ ημίχρονο τον Παναγιώτη Τζωρτζάτο και με 6/7 αποκρούσεις συνέβαλε τα μέγιστα ώστε η ομάδα του να “γυρίσει” το ματς, να πάρει τη νίκη με 10-9 και να εδραιωθεί στην τέταρτη θέση του Α΄ ομίλου, που δίνει το εισιτήριο για το final-8 του Βελιγραδίου.

Η Βουλιαγμένη ξεκίνησε καλά, προηγήθηκε 2-0 και 4-2 λίγο πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια έπαθε ένα πεντάλεπτο... μπλακ-άουτ και δέχθηκε σερί 4-0 (4-6), με αποτέλεσμα να βρεθεί να κυνηγάει στο σκορ. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κροάτη Χρβόγε Μπένιτς (τέσσερα γκολ), το Ανόβερο διατήρησε το "πάνω χέρι" ως το ημίχρονο, που έληξε 8-6 και φόρτωσε με άγχος τους γηπεδούχους.

Στην τρίτη περίοδο ο Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς άλλαξε τερματοφύλακα, αποσύροντας τον αρνητικό Παναγιώτη Τζωρτζάτο (φάνηκε να επηρεάζεται από ένα "φθηνό" γκολ που δέχθηκε από τον Μπάσιτς στις αρχές του δεύτερου οκταλέπτου) και περνώντας στη θέση του τον νεαρό Μάνο Ανδρεάδη. Ο ΝΟΒ βελτίωσε την άμυνά του και ισοφάρισε 9-9 στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, με παλικαρίσιο γκολ του Νικολαϊδη από τα 2μ., ενώ στην εκπνοή του οκταλέπτου η γερμανική ομάδα κέρδισε διπλή αποβολή, αλλά ο Ανδρεάδης απέκρουσε το σουτ του Μπένιτς.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο ρυθμός έπεσε πολύ, οι άμυνες "έσφιξαν" και τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Το γκολ του Νίκου Παπασηφάκη 3.57 πριν τη λήξη, στο φινάλε μίας επίθεσης με παίκτη παραπάνω, διαμόρφωσε το 10-9 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, καθώς ο Ανδρεάδης με διαδοχικές αποκρούσεις σε σουτ του Μπένιτς (δύο φορές) και του Ράντοβιτς (με τη βοήθεια του δοκαριού) διαφύλαξε το πολύτιμο προβάδισμα για την ελληνική ομάδα.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-5, 3-1, 1-0

Διαιτητές: Σεβέρο (Ιταλία), Τσβαρτ (Ολλανδία)
Οι συνθέσεις:

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος 1, Καστρινάκης, Καλογερόπουλος 1, Τρούλος 1, Νικολαϊδης 3, Παπασηφάκης 2, Γούντχεντ, Αλαφραγκής, Καπότσης 1, Κουρούβανης 1, Φάρμερ, Ανδρεάδης

ΑΝΟΒΕΡΟ (Κάρστεν Ζεεχάφερ): Γκετς, Τσόρουσιτς, Σίπερ, Φροράιχ, Σούτσε 1, Ράντοβιτς 1, Λόζινα 1, Μάτσαν, Χούλσχοφ, Γκάνσεν, Μπένιτς 4, Μπάσιτς 2, Μπένκε

ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR: «Ο δρόμος είναι μακρύς, πάμε μαζί!»