Τένις: Αποκλεισμός για τη Σάκκαρη στη Ντόχα

Τένις: Δεν κατάφερε να προκριθεί η Μαρία Σάκκαρη που ηττήθηκε απ’ την Τζέσικα Πεγκούλα στην Ντόχα του Κατάρ.

Στα ημιτελικά σταμάτησε η παρουσία της Μαρίας Σάκκαρη στο τουρνουά της Ντόχα του Κατάρ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια σε έναν αγώνα που διεξήχθη υπό αντίξοες συνθήκες λόγω έντονου αέρα, «λύγισε» απ’ την Τζέσικα Πεγκούλα κι έμεινε εκτός τελικού.

Ο άνεμος δυσκόλεψε πολύ την Σάκκαρη, όταν είχε τις μπάλες στα χέρια της, ενώ η Αμερικανίδα διαχειρίστηκε πιο έξυπνα την κατάσταση, σέρβιρε καλά και πήρε από νωρίς προβάδισμα.

Το Νο. 5 πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κατάρ Open, μετά από αγώνα 2 ωρών και νίκη της με 2-1 σετ (6-2, 4-6, 6-1).

Στον αγώνα που θα κρίνει τον τίτλο, θα κοντραριστεί με τη νικήτρια της αναμέτρησης Ίγκα Σβιόντεκ-Βερόνικα Κουντερμέτοβα.

Η Πεγκούλα ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα, κατάφερε να αιφνιδιάσει τη Σάκκαρη και με δύο break πήρε προβάδισμα με 4-1 στο πρώτο σετ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατάφερε στη συνέχεια να «σπάσει» μια φορά το σερβίς της 28χρονης Αμερικανίδας, μειώνοντας σε 4-2, όμως συνέχισε να αντιμετωπίζει πρόβλημα με το σερβίς της και τελικά έχασε με 6-2.

Η Πεγκούλα έκανε –εκ νέου- μπρέικ και στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, κράτησε το σερβίς της (2-0), όμως αυτή τη φορά η Σάκκαρη αντέδρασε και με break έφερε το ματς σε ισοπαλία 4-4, για να προηγηθεί στη συνέχεια για πρώτη φορά στον αγώνα με 5-4. Με τρίτο break η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε το 6-4 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τρία διαδοχικά break, αλλά η Πεγκούλα ήταν εκείνη που κατάφερε να κρατήσει πρώτη το σερβίς της για να προηγηθεί με 3-1. Ακολούθησε και ένα τρίτο break από την Αμερικανίδα, η οποία πήρε και τα δύο επόμενα game για να κλείσει το σετ με 6-1.

Παναθηναϊκός AKTOR, Βιλντόζα: «Πάμε στο Βελιγράδι να κερδίσουμε»
Παναθηναϊκός AKTOR: Φεύγει για Βελιγράδι με τελικό... προορισμό το Βερολίνο!
NBA: Μία ήττα μακριά από τον αποκλεισμό οι Μπακς - Στο 3-1 οι Πέισερς
Χάντμπολ: Με την Βαλούρ ο Ολυμπιακός στον τελικό