Κύπελλο Βόλεϊ: Ο Άθλος απέκλεισε την ΑΕΚ, πρόκριση και για την Κηφισιά επί του ΟΦΗ

Κύπελλο Βόλεϊ: Ο Άθλος πέρασε στα προημιτελικά αφήνοντας εκτός την ΑΕΚ, πρόκριση και η Κηφισιά.

Θέση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών εξασφάλισε ο Άθλος Ορεστιάδας, ο οποίος στον νοκ άουτ αγώνα της γ΄ φάσης της διοργάνωσης νίκησε με 3-0 (25-19, 25-14, 25-18) την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Η ομάδα του Έβρου θα βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στα προημιτελικά της διοργάνωσης κι ευελπιστεί σε μια βατή κλήρωση προκειμένου να διεκδικήσει την είσοδο στο Φάιναλ-4.

Η Ένωση προσπάθησε αρκετά στο πρώτο σετ, κυρίως στο πρώτο σετ όταν και προηγήθηκε με 15-13, με τον Άθλο να τρέχει σε εκείνο το σημείο σερί 0-7 για το 15-20.

Στο δεύτερο και τρίτο σετ η ακριτική ομάδα πήρε τον έλεγχο από την αρχή και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα έφτασε στη νίκη ύστερα από 69 λεπτά αγώνα.

Η Κηφισιά, παράλληλα, προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών, αποκλείοντας τον ΟΦΗ στη μεταξύ τους νοκ άουτ αναμέτρηση, στο «Ζηρίνειο», με 3-0 (25-22, 25-15, 25-16), ύστερα από 73 λεπτά παιχνιδιού.

Με όπλο το σερβίς και το μπλοκ οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη πήραν τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού απέναντι στους Κρτήτες, που έχασαν στο ζέσταμα (ενοχλήσεις στη γάμπα) το βασικό όπλο τους στην επίθεση, τον διεθνή διαγώνιο Γιώργο Τζιουμάκα.

Οι φιλοξενούμενοι προέβαλαν αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ, παρότι η Κηφισιά προηγήθηκε με 11-3. Στη συνέχεια ο ΟΦΗ βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους Σικούκου, Αμπράο μειώνοντας 13-8, ενώ στη συνέχεια με διαδοχικά μπλοκ του Βαϊόπουλου και του Βραζιλιάνου ακραίου έγινε το 18-16.

Ο Οκοσάνοβιτς έβγαλε την Κηφισιά από τη δύσκολη περιστροφή, όμως ο ΟΦΗ εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη των γηπεδούχων ισοφάρισε 22-22. Η ομάδα των βορείων προαστίων έφτασε σε διπλό σετ μπολ (24-22) με άσσο του Οκοσάνοβιτς κι έκανε το 1-0 (25-22) με μπλοκ του Μαϊκόν.

Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσσους, 36 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του ΟΦΗ από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 18 (11/21 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Ρικάρντο 9 (7/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 8% άριστες), Σπηλιώτης 6 (1/4 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μορέιρα 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Τσάβερς 13 (10/16 επ., 3 άσσοι, 57% υπ. - 14% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 82% υπ. - 32% άριστες), Ρουσόπουλος 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Τσικάτος 1 (1/1 επ.).

ΟΦΗ (Κώστας Δεληκώστας): Σικούκου 16 (14/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αντάμι 1 (1 άσσος), Βαϊόπουλος 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ντεμίρτσι 8 (7/21 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 5% άριστες), Γκόνας 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Αμπράο 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ., 12% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 55% υπ. - 23% άριστες), Μπαρντακτζιάν, Αραμπόπουλος, Καφαντάρης.

Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι