Challenge Cup: Έκανε τα εύκολα δύσκολα, προκρίθηκε στο «χρυσό σετ» ο Παναθηναϊκός!

Challenge Cup: Τα βρήκε σκούρα ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Ολλανδική Οριόν, έχασε 3-0 στην έδρα του αλλά πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά κατακτώντας το «χρυσό σετ»!

Μεγάλη πρόκριση για τον Παναθηναϊκό, δυσκολότερα απ’ όσο θα περίμεναν οι πάντες. Οι «πράσινοι» είχαν νικήσει 3-1 στην έδρα της Οριόν και ήθελαν δύο σετ για να «κλειδώσουν» την πρόκριση. Όμως βρέθηκαν να χάνουν με 3-0 σετ, κάτι που αυτόματα οδήγησε την πρόκριση στη ρώσικη ρουλέτα του «χρυσού σετ».

Εκεί οι «πράσινοι» στάθηκαν στο ύψος τους, συνήλθαν και επικράτησαν κατακτώντας το κρισιμότερο σετ για την πρόκριση και βρίσκονται πλέον στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Καθοριστικός στο ματς ο Φράγκος, πρόβλημα στη γάμπα ο Ερνάντεζ.

Το πρώτο σετ άρχισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν σταθερό μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 16-16, αλλά οι Ολλανδοί έφτασαν στο 17-20 και τελικά πήραν το σετ με αυτή τη διαφορά (22-25) για το 0-1.

Το δεύτερο σετ άρχισε με τον Παναθηναϊκό καλύτερο να παίρνει προβάδισμα πέντε πόντων (12-7). Η Οριόν επέστρεψε και ισοφάρισε σε 15-15. Οι Ολλανδοί πέρασαν με 21-23 και τελικά πήραν και το δεύτερο σετ με 23-25, φτάνοντας στο 0-2.

Το τρίτο σετ βρήκε τους «πράσινους» περισσότερο σοκαρισμένους, ή ακόμη κι αποφασισμένους να πάνε στο «χρυσό σετ» για να διεκδικήσουν εκεί την πρόκριση. Η Οριόν πήρε προβάδισμα 5-10, έφτασε στο 7-14 και διατήρησε προβάδισμα σε αυτά τα επίπεδα. Τελικά οι Ολλανδοί πήραν και το τρίτο σετ με 20-25 και έτσι τα θα κρίνονταν στο καθοριστικό «χρυσό σετ».

Εκεί ο Παναθηναϊκός… θυμήθηκε την δύναμή του. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου σταθερά είχε το προβάδισμα. «Έφυγε» με 3 πόντους αρχικά, έφτασε στο 11-4 και στο +7. Η Οριόν έκανε την αντεπίθεσή της μειώνοντας στο 13-10, αναγκάζοντας τον τεχνικό του Παναθηναϊκού να πάρει τάιμ άουτ. Έγινε το 14-10, αλλά ακολούθησαν δύο πόντοι των φιλοξενούμενων. Τελικά ένα σερβίς άουτ των Ολλανδών, έκρινε τα πάντα για το 15-12 και την πρόκριση του Παναθηναϊκού!

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ