Ταεκβοντό: «Σαρωτική» η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό της Μάλτας - Φινάλε με 4 μετάλλια και 11 στο σύνολο!

Σάρωσε τις πρωτιές σε γενική κατάταξη και την κατάταξη των αγοριών το ελληνικό Ολυμπιακό ταεκβοντό στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων και κορασίδων που ολοκληρώθηκε στην Μάλτα. Νέο ρεκόρ μεταλλίων για την Ελλάδα στη διοργάνωση.

Η ελληνική αποστολή με τα συνολικά 11 μετάλλια που κατέκτησε τις τέσσερις ημέρες των αγώνων και συγκεκριμένα δύο χρυσά, τέσσερα ασημένια και πέντε χάλκινα, «διέλυσε» το προηγούμενο ρεκόρ που κρατούσε από πέρυσι στην Εσθονία (με 7 μετάλλια) αναδεικνύοντας για ακόμη μία διοργάνωση, την σπουδαία μαγιά αθλητών και αθλητριών νεαρών ηλικιών που υπάρχουν σε όλη την ελληνική επικράτεια και οι οποίοι θα αποτελέσουν τη βάση για ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες στο μέλλον σε επίπεδο ανδρών και γυναικών.

Στο φινάλε του πρωταθλήματος, η Ελλάδα χρειαζόταν μόλις ένα μετάλλιο για το νέο ρεκόρ, όμως τα αγόρια που μπήκαν σήμερα στη «μάχη» της διάκρισης, φρόντισαν να εκτοξεύσουν τον απολογισμό στα τέσσερα και στα εννέα συνολικά -δύο πήραν χθες τα κορίτσια- στη διοργάνωση.

Συγκεκριμένα ο Χρήστος Μπακαλέξης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο της κατηγορίας των -45 κιλών, ενώ στην τρίτη θέση των -57, -53 και -37 κιλών βρέθηκαν αντίστοιχα οι Δημήτριος Μήτσος, Μάριος Λεωνίδας Παπαϊωάννου και Κωνσταντίνος Τσαγκούρνος.

Ο Μπακαλέξης, λίγους μήνες μετά τη συμμετοχή του στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Σόφιας, με τρεις σερί νίκες έφτασε στον τελικό των -45 κιλών, όπου εκεί αν και προηγήθηκε στο σκορ με 1-0 σετ, έχασε στις λεπτομέρειες το χρυσό (1-2), καταλαμβάνοντας την 2η θέση.

Στα -53 κιλά, ο Μάριος Λεωνίδας Παπανικολάου σημείωσε δύο νίκες σε τρεις αγώνες, χάνοντας την πρόκριση στον ημιτελικό από τον Ιταλό Ροσάτο με σκορ 2-1. Ο τελευταίος, στα προημιτελικά είχε επικρατήσει και του Απόστολου Παναγόπουλου, ο οποίος επίσης με δύο νίκες σε τρεις αγώνες, πήρε την 5η θέση της τελικής κατάταξης.

Στο κατώφλι του τελικού στα -37 κιλά βρέθηκε ο Κωνσταντίνος Τσαγκούρος. Έφτασε έως την τετράδα με δύο σερί νίκες, εκεί όμως ηττήθηκε 2-0 από τον Αζέρο Χαταμλί μένοντας τρίτος, όπως και ο Δημήτριος Μήτσος στα -57 κιλά. Ο Έλληνας πρωταθλητής, που επίσης πριν από λίγους μήνες είχε συμμετάσχει στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα, σημείωσε δύο νίκες έως τα ημιτελικά, όπου εκεί έχασε από τον Σέρβο Κλάγιτς με 2-0. Ακόμη, έως τα προημιτελικά των -65 κιλών έφτασε ο Δήμος Πιστόλας, καταλαμβάνοντας τελικά την 5η θέση.

Να θυμίσουμε ότι προπονητές της εθνικής ομάδας ήταν οι Κυριάκος Παρασίδης, Τζένη Σκεπετάρη και Απόστολος Ιακωβάκης ενώ αρχηγός αποστολής ήταν ο Σήφης Μακρυνάκης.