ATP Finals: Αναμενόμενος αλλά οδυνηρός ο αποκλεισμός του Ράφα Ναδάλ (vid)
Twitter: ATP tour

Μολονότι ήταν αναμενόμενο -βάσει της κατάστασης στην οποία βρίσκεται- η ήττα-αποκλεισμός του Ράφα Ναδάλ αποτελεί την έκπληξη της χθεσινής ημέρας στα ATP Finals του Τορίνο.

Ο Ισπανός κάτοχος των 22 Grand Slam γνώρισε th δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες στο Masters του Τορίνο και αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης, στην οποία συμμετέχουν οι κορυφαίοι οκτώ τενίστες του πλανήτη, μεταξύ των οποίων και ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Έπειτα την ήττα στα δύο σετ από τον Τέιλορ Φριτζ, Νο 9 στον κόσμο, την περασμένη Κυριακή, ο 36χρονος Ναδάλ, Νο 2 του κόσμου, ηττήθηκε ξανά χωρίς να καταφέρει να πάρει ούτε ένα σετ από τον Φελίξ Οζιέ Αλιασίμ. Μάλιστα δεδομένου ότι ο Κάσπερ Ρουντ πήρε το πρώτο σετ στον αγώνα με τον Φριτζ, σήμανε και τον οριστικό αποκλεισμό του Ισπανού από την συνέχεια του τουρνουά.

Ο Ράφα Ναδάλ, που έχασε και την ευκαιρία να επιστρέψει στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης, σημείωσε μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης με τον Αλιασίμ Νο 6 του κόσμου:

«Γενικά, ήταν καλύτερα από τις προάλλες. Αλλά δεν ήξερα πώς να αρπάξω ούτε μια από τις ευκαιρίες που είχα. Όταν πήγε το παιχνίδι στο 4-3, ήταν φρικτό. Στην συνέχεια πάλεψα μέχρι το τέλος, αλλά όταν τα πράγματα πάνε έτσι, δεν είναι εύκολο να αλλάξεις την δυναμική ή το αποτέλεσμα. Ο αντίπαλός μου έπαιξε καλύτερα στα βασικά σημεία».

Ο Ισπανός τενίστας προέρχεται από σειρά τραυματισμών, που τον άφησαν αρκετό καιρό μακριά από τα γήπεδα και ενδεικτικό της αγωνιστικής κατάστασης στην οποία παρουσιάστηκε, είναι το γεγονός ότι στον αγώνα με τον Αλιασίμ, είχε μόλις πέντε break points, αλλά δεν αξιοποίησε κανένα, ενώ έσωσε μόνο δύο από τα τέσσερα που παραχώρησε στον αντίπαλό του!

ΑΕΚ: Ανοίγει τις πύλες του το Μουσείο Ιστορίας | Τα ωράρια λειτουργίας κι οι τιμές των εισιτηρίων
Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα