ATP Finals: Όλα για όλα στην «μάχη» κόντρα στον Μεντβέντεφ ο Στέφανος Τσιτσιπάς - Μονόδρομος η νίκη
Twitter: ATP tour

Η ώρα και το κανάλι της «μάχης» Τσιτσιπά-Μεντβέντεφ

Μεγάλες «μάχες» του Red Group περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα του ATP Finals, που διεξάγεται στο Τορίνο με τον Στέφανο Τσιτσιπά να τα παίζει όλα για όλα απόψε στις 10μ.μ. κόντρα στον Ντανιίλ Μεντβέντεφ. Όλα τα σενάρια πρόκρισης.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έχει τη δεύτερη ευκαιρία που αναζητούσε, μετά την ήττα στην Πρεμιέρα της διοργάνωσης από τον Νόβακ Τζόκοβιτς, με τη νίκη απόψε στις 10μ.μ. (COSMOTE SPORT 6HD) να αποτελεί μονόδρομο προκειμένου να καταφέρει να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση των ATP Finals.

Ο Νο 3 της παγκόσμιας κατάταξης προέρχεται από την ήττα με 2-0 σετ από τον «Νόλε» στην Πρεμιέρα της διοργάνωσης, όπως και ο Ρώσος πρωταθλητής Νο 5 του κόσμου, ο οποίος «λύγισε» από τον Αντρέι Ρούμπλεφ με 2-1 σετ. Έτσι η σημερινή «μάχη» αναμένεται να είναι μέχρι τελικής πτώσης και για τους δύο, με την προϊστορία να είναι με το μέρος του Μεντβέντεφ που στο head to head προηγείται με 7-3 νίκες. Ενώ τελευταία ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκαμψε την αντίσταση του αντιπάλου του στα ημιτελικά του Cincinnati Masters πριν τρεις μήνες, με 2-1 σετ.

Παρόλα αυτά ακόμα και αν ηττηθεί απόψε ο 24χρονος Έλληνας τενίστας θα έχει ακόμα ελπίδες πρόκρισης, αρκεί νωρίτερα ο Νόβακ Τζόκοβιτς να επικρατήσει του Αντρέι Ρούμπλεφ και στην 3η αγωνιστική ο Τσιτσιπάς να κερδίσει τον Ρούμπλεφ. Από εκεί και πέρα ο «Νόλε» εξασφαλίζει από σήμερα την πρόκριση στην 4άδα αν επικρατήσει του αντιπάλου του στα δύο σετ ή αν επικρατήσει στα τρία σετ και παράλληλα ο Τσιτσιπάς να νικήσει τον Μεντβέντεφ το βράδυ. Ενώ ο Αντρέι Ρούμπλεφ περνάει στην επόμενη φάση μόνο αν «λυγίσει» τον Τζόκοβιτς και ηττηθεί και ο Τσιτσιπάς από τον Μεντβέντεφ.

Για την 2η αγωνιστική του Red Group σήμερα, Τετάρτη (16/11) στις 3μ.μ. ο Αντρέι Ρούμπλεφ (Νο 7), αντυμετωπίζει τον Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο 8) ενώ μέχρι την «μάχη» Τσιτσιπά-Μεντβέντεφ που είναι προγραμματισμένη απόψε στις 10μ.μ., μεσολαβεί ακόμη μία αναμέτρηση.

Για τα διπλά οι Θανάσης Κοκκινάκης και Νικ Κύργιος αντιμετωπίζουν όχι πριν τις 7:30μ.μ. τους Ιβάν Ντόντιτς και Όστιν Κράιτσεκ.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ