Παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης U23: Πέμπτος στον κόσμο ο Ντούνιας, κέρδισε τις εντυπώσεις ο Σωτηριάδης

Μια «ανάσα» από το βάθρο έφτασε ο Νίκος Ντούνιας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ23 που πραγματοποιήθηκε στην Ποντεβέδρα της Ισπανίας. Κέρδισαν τις εντυπώσεις οι Έλληνες αθλητές με καλά πλασαρίσματα.

Ο 21χρονος Έλληνας πρωταθλητής, έδειξε στο τουρνουά τις τεράστιες δυνατότητές του και ολοκλήρωσε μία πολύ μεγάλη προσπάθεια, που τον έφερε στην 5η θέση της κατηγορίας των 130 κιλών της Ελληνορωμαϊκής.

Ο Νίκος Ντούνιας ξεκίνησε τις προσπάθειες του τη Δευτέρα (17/10). Αρχικά, αιφνιδιάστηκε από τον Τούρκο Φατίχ Μποζκούρτ, ο οποίος τελικά και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Την Τρίτη (18/10) επανήλθε και στον αγώνα τον ρεπεσάζ, όπου και επικράτησε με 13-11 του Τσέχου Μαρσέλ Αλμπίνι, κερδίζοντας το εισιτήριο για τον «μικρό» τελικό.

Εκεί συνάντησε τον Ούγγρο Ντάριουζ Ατίλα Βίτεκ, ο οποίος έχει να επιδείξει το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ευρώπης και την τρίτη θέση στην κατηγορία των Ανδρών. Ο Ούγγρος κυριάρχησε από την αρχή και έφτασε στη νίκη με τον Νίκο Ντούνια, που έχει ακόμα δύο χρόνια μπροστά του στο συγκεκριμένο ηλικιακό επίπεδο, να κατακτά την πέμπτη θέση.

Στα ρεπεσάζ «λύγισε» ο Σωτηριάδης

Ο Γιώργος Σωτηριάδης δεν τα κατάφερε στη φάση των «16» του Παγκοσμίου πρωταθλήματος και ηττήθηκε με 5-2 από τον Πουκλαβετς στα 72 κιλά. Ο Κροάτης πρωταθλητής μπήκε καλύτερα στο ματς και παρά την αξιέπαινη αντίδραση του Σωτηριάδη κέρδισε το παιχνίδι.

Αρχικά ο Σωτηριάδης, χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα επικράτησε με τεχνική υπεροχή του Γκαρσία από την Γουατεμάλα. Η προσπάθεια του συνεχίστηκε την Τετάρτη (19/10), στα ρεπεσάζ όπου αντιμετώπισε τον Ντάιγκο Κομπαγιάσι από την Ιαπωνία.

Ωστόσο δυστυχώς ο Γιώργος Σωτηριάδης δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ιάπωνα αντιπάλου του και την Τετάρτη 19/10 ηττήθηκε με 6-1 και αποκλείστηκε στα ρεπεσάζ του Παγκοσμίου πρωταθλήματος της κατηγορίας των 72κ. ελληνορωμαϊκής.

Ηττήθηκαν στα προημιτελικά Τσιόβολος και Παγκαλίδης

Εν τω μεταξύ, στα προημιτελικά σταμάτησε η πορεία του Ηλία Παγκαλίδη και του Αποστόλη Τσιόβολου. Ο Τσιόβολος στα 97 κιλά αντιμετώπισε τον Βραζιλιάνο Άλβες και σε ένα πολύ ισορροπημένο παιχνίδι ηττήθηκε με 3-1.

Στα 82 κιλά ο Ηλίας Παγκαλίδης αντιμετώπισε τον Σουηδό Άλγκρεν και ηττήθηκε με 5-3. Ο Παγκαλίδης ξεκίνησε την ημέρα με νίκη 2-1 απέναντι στον Χακομπιάν από την Αρμενία, ενώ στη συνέχεια νίκησε εύκολα τον Εστέβεζ Μαρίν από την Ισπανία.