Α1 Χάντμπολ γυναικών: «Λύγισε» η ΑΕΚ στο πρώτο ματς της ιστορίας της στην Α1 από την Νέα Ιωνία
Intime.gr

Όλα τα αποτελέσματα της Πρεμιέρας της Α1 Χάντμπολ Γυναικών

Μια γιορτή ήταν το πρώτο ματς της ιστορίας της ομάδας χάντμπολ γυναικών της ΑΕΚ στην Α1, ωστόσο ο ΟΦΝ Ιωνίας πήρε τη νίκη με 23-18 στο κατάμεστο ΟΑΚΑ στην Πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι είχε εξαρχής ξεκάθαρο φαβορί τη Νέα Ιωνία, αλλά παρά τη διαφορά δυναμικότητας και ποιότητας, η ΑΕΚ αποδείχθηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική ειδικά στο 2ο ημίχρονο όπου προσπάθησε με νύχια και με δόντια να γυρίσει ένα ματς που έμοιαζε χαμένο.

Πρωταγωνίστριες της αναμέτρησης ήταν οι δύο τερματοφύλακες που είχαν από ένα εξαιρετικό ημίχρονο, η Μάγδα Κεπεσίδου για την Ιωνία στο πρώτο μέρος, ενώ στην επανάληψη η Μίλιτσα Ραντούλοβιτς της ΑΕΚ είχε πολύ καλά ποσοστά.

Αντίστοιχα στην επίθεση ξεχώρισαν η Βραζιλιάνα Μπόργκες (8 γκολ) και η Νικολίνα Κεπεσίδου (7 γκολ).

Ο τεχνικός του ΟΦΝΙ, Σάσα Ζιβούλοβιτς υπογράμμισε:

«Οι πρεμιέρες πάντα κρύβουν παγίδες. Χαλαρώσαμε μετά το 45', κάτι ανεπίτρεπτο για το επίπεδο της ομάδας μας. Παρόλα αυτά κερδίσαμε καθαρά και δίκαια, δεν φοβήθηκα ούτε στιγμή ότι μπορεί να μην πάρουμε τους δύο βαθμούς. Αυτό που θέλω όμως να σχολιάσω είναι η πολύ ωραία ατμόσφαιρα, είναι κάτι που έλειπε από το γυναικείο χάντμπολ».

Ενώ ο προπονητής της ΑΕΚ, Γιάννης Ανταλής από την πλευρά του σημείωσε:

«Στο 1ο ημίχρονο μας άγχωσε πολύ που δεν μπορούσαμε να σκοράρουμε, λίγο το άγχος της πρεμιέρας, λίγο η εμφάνιση της Κεπεσίδου που είναι πολύ καλή τερματοφύλακας έπαιξαν το ρόλο τους. Στο 2ο ημίχρονο αφυπνιστήκαμε. Αποφασίσαμε να τρέξουμε για να προλάβουμε την άμυνα της Νέας Ιωνίας πριν οργανωθεί και καταφέραμε να κάνουμε ένα μεγάλο σερί με τη βοήθεια και της Ραντούλοβιτς. Δεν είμαστε ικανοποιημένοι με την ήττα φυσικά, αλλά δεδομένης της διαφοράς δυναμικότητας, αξίζουν συγχαρητήρια στα κορίτσια μας για την εμφάνιση και την προσπάθεια  και κυρίως για το χαρακτήρα και την αντίδραση που βγάλαμε. Το σημερινό ματς δεν ήταν κριτήριο, αλλά θέλαμε να μετρήσουμε τις δυνάμεις μας».

ΑΕΚ- ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ 18-23

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-4, 2-6, 2-8, 4-10, 7-12 (ημχ), 8-14, 10-18, 10-20, 12-20, 17-20, 18-23

ΑΕΚ (Ανταλής): Μάγγου 2, Καραγιάννη, Μανδαμαδιώτη, Φράγκα 1, Ψαριώτη, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 3, Κατσικά 1, Μανδά, Παύλου, Λυτρίβη, Μπρεάνου, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 1, Μπόργκες 8, Πατρώνη 2

ΟΦΝΙ (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 2, Μουρατίδου, Ανδρίτσου 1, Κοτρώτσιου, Κρίνιτς 5, Παπουτσή, Μακρή, Φράγκου 1, Ν. Κεπεσίδου 7, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη 1, Χαριτίδη, Νταβίντοβιτς 2, Μυλωνά, Στουγιαννίδου 4.

Διαιτητές: Χρηστίδη- Παπαματθαίου, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 5/6-3/3

ΠΑΟΚ - ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού 49-16

Με εντυπωσιακό τρόπο μπήκε ο νταμπλούχος ΠΑΟΚ στο νέο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών, νικώντας τον ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού στη Μίκρα με 49-16.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής από το ξεκίνημα, με τον ΠΑΟΚ προοδευτικά να αυξάνει τη διαφορά και να φτάνει στην άνετη επικράτηση.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 6-2, 9-3, 14-4, 17-7, 23-8 (ημχ), 25-9, 28-10, 34-12, 39-14, 45-15, 49-16.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 5, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου 7, Βράντσιτς 7, Ριμπέιρο, Χριστοφόρις 1, Σαμολαδά, Καπρινιώτη, Αμβροσιάδου 1, Σεβδίλη 11, Γκόμες 4, Ζενελι 1, Μποριζόφσκα 5, Γκρμπάβτσεβιτς 6, Μπουράτο 1.

ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού (Δωροθέου): Σουάρεζ 5, Ν. Μαυρογεώργη, Σιτογλου, Μπλάας, Ζ. Μαυρογεώργη 3, Αθ. Σαββαλάκη 3, Ωραιοπούλου, Δ. Σαββαλάκη 3, Πασχαλούδη, Σκάλα, Διακογιάννη 1, Μανιά, Ταβλαρίδη 1, Παρέσογλου.

Διαιτητές: Γκόγκας - Θεοδοσίου. Δίλεπτα: 3-1. Πέναλτι: 2/3 - 2/4

ΓΑΣ Καματερού - Πανόραμα 35-34

Με το... δεξί ξεκίνησε ο ΓΑΣ Καματερού τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών, επικρατώντας του Πανοράματος με 35-34.

Πρωταγωνίστριες για τις γηπεδούχες ήταν η Ρούσου και η Αναστασία Βασιλείου, που σημείωσαν από εννιά γκολ, ενώ για το Πανόραμα 8 τέρματα σκόραρε η Abilda.

ΓΑΣ Καματερού (Δανήλος): Μ. Βασιλείου, Κορκολή, Παπαδοπούλου, Δαμάσκου, Καζάκη 5, Καραμάνου 2, Κόρατς, Κούρτη 2, Χριστοπούλου 6, Γεωργιάδου, Αλιφιέρη 2, Ψαριώτη, Αν. Βασιλείου 9, Σπυροπούλου, Ρούσου 9, Τσαναλή.

ΑΕΠ Πανόραμα (Βακάλης): Λιούκα 1, Εμμανουηλίδου 3, Γ. Παπαδοπούλου 1, Carciu, Φλώρου, Αμανατίδου 5, Κουκλοτίδου 3, Ελ. Βράμπα, Μήγγα 2, Νικολάου, Καραβέλη, Λύτρα, Δ. Βράμπα, Κουλούρη 5, Abilda 8, Αγν. Παπαδοπούλου 6.

Διαιτητές: Μερτινιάν - Λεφάκης. Δίλεπτα: 6-6. Πέναλτι: 3/3 - 4/4

ΑΕΣΧ Πυλαίας- Ορφέας Σουρωτής 32-14

Επιβλητική νίκη σημείωσε ο ΑΕΣΧ Πυλαίας στην πρεμιέρα της Α1 Γυναικών επικρατώντας 32-14 του νεοφώτιστου Ορφέα Σουρωτής.

Το παιχνίδι δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής, αφού η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις ομάδες είναι μεγάλη και εντελώς διαφορετικοί οι στόχοι.

Η ομάδα της Πυλαίας είχε πλουραλισμό στην επίθεση με πρώτη σκόρερ την Πορτογαλίδα Ασεβέντο (11 γκολ), ενώ ο Ορφέας είχε κορυφαία τη Μαυροπούλου (7 γκολ).

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ- ΟΡΦΕΑΣ ΣΟΥΡΩΤΗΣ 32-14

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑ (Βακάλης): Πλαντίνι, Τροχίδου 1, Μόσχου, Καραχαρίση 2, Θεοδοσοπούλου, Μ. Κουκμίση 3, Τάκη, Κωστοπούλου 5, Τόρρες 3, Ασεβέντο 11, Τσιγαρίδα, Σούσκα, Σελεμίδου 1, Αργυροπούλου 3, Γκόμες 1, Ζηνωνίδου 2.

ΟΡΦΕΑΣ ΣΟΥΡΩΤΗΣ (Μπουντούλα): Παπακώστα, Αναστασιάδου 1, Πουλγαρίδου 2, Χωρινού, Ιωαννίδου 1, Δημητρακούδη, Χατζησαββίδου 2, Γιαρτιμίδου, Αυγέρη, Τσολοζίδου, Κουκλοτίδου 1, Ζήση, Τοπαλίδου, Ματζαρλή, Μαυροπούλου 7.

Διαιτητές: Βαγγελτζίκης- Τορνικίδης, Δίλεπτα: 6-5, Πέναλτι: 3/4-2/3

Αναγέννηση Άρτας- Φίλιππος Βέροιας  10-0 (α.α.)

Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Αντσελότι «κρατά» τον Γκιουλέρ
Ολυμπιακοί Αγώνες: 6.000 άτομα για την ασφάλεια της άφιξης Ολυμπιακής Φλόγας