Κροατία-Ελλάδα 1-3. «Σφράγισε» την πρωτιά και την πρόκριση στο Ευρωβόλεϊ (video)

Η Εθνική Ελλάδας εξασφάλισε πανηγυρικά την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος βόλεϊ ανδρών.

Στο κρισιμότερο ματς του 5ου προκριματικού ομίλου, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε στο Οσιγεκ της Κροατίας με 3-1 σετ, διατήρησε το απόλυτο νικών σε πέντε αγώνων και «σφράγισε» την πρώτη θέση και την πρόκριση, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του τελευταίου αγώνα με την ουραγό Νορβηγία, την Κυριακή (21/8, 20:30) στη Γλυφάδα.

Η ομάδα του Ντάντε Μπονιφάντε, παρά την απώλεια του πρώτου σετ, δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της και, με ηγέτες τους εκπληκτικούς Τζιουμάκα, Πρωτοψάλτη, έφερε... τούμπα το ματς, αφήνοντας εκτός τελικής φάσης την Κροατία η οποία το φετινό καλοκαίρι είχε πανηγυρίσει το χρυσό μετάλλιο στο Silver European League και στους Μεσογειακούς Αγώνες!

Στο πρώτο σετ υπήρχε πολύ μεγάλη νευρικότητα κι από τις δύο ομάδες, με την εθνική να βλέπει το 0-2 να γίνεται 4-2, αλλά στο 9-7 να «τρέχει» ένα σερί 4-0 με πρωταγωνιστή τον Τζιουμάκα φτάνοντας στο 9-11. Το +2 έμεινε μέχρι το 12-14, αλλά η πίεση από το σερβίς των Κροατών (που τους βοηθούσε να έχουν πόντους από το μπλοκ) έφερε νέα ανατροπή (16-15) για να προηγηθούν 21-19 και 23-20 με δύο ελληνικά δικά λάθη. Ο άσος του Βουλκίδη μείωσε σε 24-23, αλλά το επόμενο σερβίς κατέληξε άουτ για το φινάλε του πρώτου σετ.

Στο δεύτερο σετ και πάλι η εθνική ξεκίνησε καλύτερα έχοντας σταθερά προβάδισμα δύο πόντων, με τους Κροάτες να ισοφαρίζουν 8-8, αλλά αμέσως την ελληνική ομάδα να απαντάει για το 9-12. Η εθνική με τον Τζιουμάκα ασταμάτητο έφτασε στο 13-17 για να μειώσει η Κροατία στον πόντο (16-17). Το τάιμ άουτ του Μπονιφάντε επανέφερε την ηρεμία με το 17-18 να γίνεται 17-21 για να φτάσουμε στο 19-23, όπου μία χαμένη κόντρα και η είσοδος του Ζελίκοβιτς στο σερβίς έφεραν νέα ανατροπή για το 22-23. Μάλιστα, ο Γαλιώτης στην επόμενη φάση έσωσε την... ισοφάριση με καλό μπλοκ μετά από κακή υποδοχή, για να τελειώσει τον πόντο ο Πρωτοψάλτης και να τελειώσει το σετ με άσο ο Βουλκίδης για το 1-1.

Η Ελλάδα ήταν εντυπωσιακή στην εκκίνηση του τρίτου σετ ξεφευγοντας γρήγορα με 2-5 και 3-8, βάζοντας ακόμη μεγαλύτερη πίεση στην Κροατία. Οι διεθνείς δεν έχασαν την συγκέντρωσή τους ακόμη και με τα λάθη των διαιτητών, φτάνοντας στο 10-16 και λίγο αργότερα στο 15-20. Με άσο του Ζελίκοβιτς η διαφορά έπεσε στους τρεις (17-20) και στην επόμενη φάση οι γηπεδούχοι έχασαν κόντρα επίθεση, για να απαντήσει ο εκπληκτικός Τζιουμάκας για το 17-21. Το +4 έμεινε μέχρι το 19-23, για να μειώσουν πάλι οι Κροάτες σε 21-23 και να φέρει ο Πρωτοψάλτης το πρώτο σετ μπολ. Το «έσβησε» ο ίδιος με χαμένο σερβίς (22-24), αλλά ο Ραφάηλ Κουμεντάκης τελείωσε την επόμενη πολύ δύσκολη επίθεση δίνοντας το σετ που ουσιαστικά χάρισε στην εθνική την πρώτη θέση.

Η Κροατία πλέον «έπαιζε τα ρέστα της», καθώς με ήττα ήταν οριστικά εκτός τελικών και σε όλο το 4ο σετ είχε το προβάδισμα, φτάνοντας στο 21-18, αλλά τα σερβίς του Βουλκίδη έφεραν την ανατροπή για το 21-22. Στο 22-23 χάθηκε κόντρα επίθεση, αλλά το χαμένο σερβίς του Ζελίκοβιτς έφερε το ματς μπολ. Ο Ντίρλιτς το «έσβησε», με τον Τζιουμάκα να διαμορφώνει το 24-25, αλλά και πάλι ο Κροάτης διαγώνιος ισοφάρισε. Το τρίτο ματς μπολ ήρθε με επίθεση Βουλκίδη, αλλά και πάλι οι Κροάτες μπόρεσαν να ισοφαρίσουν (26-26), ωστόσο στο 26-27 ο Ντίριρτς κάρφωσε άοτυτ και η Ελλάδα πήρε τη νίκη και την πανηγυρική πρόκριση!

Τα σετ: 1-3 (25-23, 22-25, 22-25, 26-28) σε 114'

ΚΡΟΑΤΙΑ (Τσέντριτς Ενάρ): Βίσιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Νικάτσεβιτς 10 (8/9 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. - 56% άριστες), Σέντλατσεκ 9 (9/23 επ., 24% υπ. - 5% άριστες), Σεστάν 4 (3/13 επ., 1 μπλοκ), 38% υπ. - 0% άριστες), Ντίρλιτς 28 (26/45 επ., 2 μπλοκ), Μιχάλι 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ) / Πέρβαν (λ, 35% υπ. - 17% άριστες), Χάνζιτς, Ζελίκοβιτς 1 (1 άσσος, 60% υπ. - 60% άριστες).

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 25 (22/48 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (9/18 επ., 27% υπ. - 11% άριστες), Βουλκίδης 13 (10/14 επ., 3 άσσοι), Γαλιώτος 5 (5/6 επ.), Πρωτοψάλτης 18 (18/28 επ., 37% υπ. - 11% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 32% υπ. - 9% άριστες), Κασαμπαλής, Μούχλιας

Το πλήρες πρόγραμμα του Ε' προκριματικού ομίλου:

Τετάρτη, 03/08/2022

Νορβηγία - Ελλάδα 2-3 (25-19, 27-25, 23-25, 21-25, 09-15)

Κροατία - Κύπρος 3-0 (25-20, 25-16, 25-13)

Σάββατο, 06/08/2022

Κύπρος - Νορβηγία 3-0 (25-19, 27-25, 25-21)

Κυριακή, 07/08/2022

Ελλάδα - Κροατία 3-0 (25-12, 25-23, 25-15)

Τετάρτη, 10/08/2022

Κροατία - Νορβηγία 3-0 (25-21, 25-18, 25-19)

Ελλάδα - Κύπρος 3-0 (25-19, 25-19, 25-19)

Σάββατο, 13/08/2022

Κύπρος - Ελλάδα 0-3 (23-25, 17-25, 20-25)

Κυριακή, 14/08/2022

Νορβηγία - Κροατία 0-3 (18-25, 19-25, 17-25)

Τετάρτη, 17/08/2022

Νορβηγία - Κύπρος 0-3 (22-25, 24-26, 23-25)

Κροατία - Ελλάδα 1-3 (25-23, 22-25, 22-25, 26-28)

4.Νορβηγία 0 νίκες-5 ήττες, 1 βαθμός, 2-15 σετ, 351-412 πόντοι

Ο Χάαλαντ εκτοξεύει και τις φανέλες της Εθνικής Νορβηγίας!
Φανέλα που τιμά την μπύρα φόρεσε η Λέουβεν
ΣΕΓΑΣ: Με 28 μετάλλια και διακρίσεις οι πρώτες 70 μέρες του 2024 για τον ελληνικό στίβο
Βέροια: Ο Πρόδρομος Κουτσούκης ενεπλάκη σε τροχαίο δυστύχημα