«Ιπτάμενος» Μίλτος Τεντόγλου: Πρωταθλητής Ευρώπης με ρεκόρ αγώνων στο Μόναχο! (videos)

Ο Μίλτος Τεντόγλου το έκανε ξανά! «Πέταξε» στα 8.52μ. στον τελικό του μήκους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου, διέλυσε τον ανταγωνισμό και χάρισε στην Ελλάδα ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο.

Ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε ξανά περήφανη όλη την Ελλάδα!

Ο κορυφαίος άλτης στο άλμας εις μήκος τα τελευταία χρόνια έκανε μια ακόμα μεγάλη εμφάνιση, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου στο Μοναχο και χάρισε στη χώρα μας το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση, μετά από αυτό της Αντιγόνης Ντρισμπιώτη στα 35χλμ βάδην.

Μάλιστα, πέτυχε και τον στόχο που είχε ο ίδιος θέση, δηλαδή να σπάσει το ρεκόρ αγώνων που ήταν στα 8.47μ. Και μάλιστα τα κατάφερε με την κορυφαία φετινή επίδοση στον κόσμο, με 8.52μ.

Είναι επίσης χαρακτηριστικό πως και τα τρία έγκυρα άλματα του Τεντόγλου ήταν μεγαλύτερα από κάθε άλλου αθλητή, καθώς οι επόμενοι τρεις στην κατάταξη είχαν άλμα στα 8.06μ.

Η εξέλιξη του τελικού

Ο Τεντόγλου έδειξε από νωρίς τις... άγριες διαθέσεις του. Στην πρώτη του προσπάθεια άγγιξε τα 8,5 μέτρα, αλλά προς απογοήτευσή του ήταν άκυρος για... χιλιοστά.

Στο δεύτερο άλμα, ωστόσο, ήταν πολύ προσεκτικός και πατώντας 16 εκατοστά πίσω, προσγειώθηκε με άνεση στα 8.23μ. και στην πρώτη θέση μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Απελευθερωμένος από το άγχος, ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε ακόμα καλύτερο άλμα στην τρίτη προσπάθεια. Έκανε 8.35μ., τη δεύτερη καλύτερη επίδοσή του φέτος και εδραιώθηκε στην πρώτη θέση.

Και στην τέταρτη προσπάθεια ο Έλληνας... πέταξε και προσγειώθηκε στα 8.52μ., κάνοντας νέο ρεκόρ αγώνων και κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο!

Μάλιστα, δεν χρειάστηκε να κάνει άλλο άλμα, καθώς παράτησε το 5ο, αλλά και το τελευταίο, έχοντας ήδη εξασφαλίσει το χρυσό μετάλλιο.

Έτσι, ο Μίλτος Τεντόγλου πρόσθεσε ένα ακόμα μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση στη συλλογή του, όντας χρυσός Ολυμπιονίκης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, χρυσός στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου στο Βελιγράδι το 2022, χρυσός στο Ευρωπαϊκό ανοικτού στίβου το 2018 στο Βερολίνο, του κλειστού στίβου το 2019 στη Γλασκώβη και το 2021 στην Πολωνία. Επίσης ήταν αργυρός στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου του Όρεγκον το 2022.

Τα αποτελέσματα του τελικού στο άλμα εις μήκος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου: