Ευρωπαϊκό στίβου: Το χρυσό με «προσπέραση» στο τέλος, στον Γερμανό, Ρίνγκερ στον Μαραθώνιο (vid)
Twitter: EC Munich 2022

Άκρως συναρπαστικός στα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν ο Μαραθώνιος των ανδρών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Στίβου, που φιλοξενείται στο Μόναχο, με τον Ρίτσαρντ Ρίγνκερ να κατακτά το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Γερμανίας στο αγώνισμα.

Ο Μάρου Τεφερι από το Ισραήλ ήταν σχεδόν σε όλη την διαδρομή πρωτοπόρος του μαραθωνίου, όμως ο Γερμανός δρομέας μεγάλων αποστάσεων, Ρίτσαρντ Ρίνγκερ τον προσπέρασε στα τελευταία μέτρα και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο Γερμανός δρομέας ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, διανύοντας την απόσταση σε δύο ώρες 10 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα, με διαφορά μόλις δύο δευτερολέπτων από τον Ισραηλινό, ο οποίος πήρε το αργυρό μετάλλιο, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο συμπατριώτης του Γκασάου Αγιάλε με 2:10:29.