Παγκόσμιοι Αγώνες - Παρκούρ: 6η θέση και στο αγώνισμα ταχύτητας ο Μίμης Θεοδωρίδης στις ΗΠΑ
ΕΓΟ

Με μία ακόμη συμμετοχή σε τελικό και την κατάκτηση της 6ης θέσης, ολοκλήρωσε ο πρωταθλητής του παρκούρ, Μίμης Θεοδωρίδης την εντυπωσιακή παρουσία του στους Παγκόσμιους Αγώνες στην Αλαμπάμα των ΗΠΑ.

Ο 21χρονος Έλληνας πρωταθλητής βρέθηκε μεταξύ των έξι φιναλίστ στο αγώνισμα ταχύτητας, μία ημέρα έπειτα από τη θριαμβευτική κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο freestyle. Μάλιστα τερμάτισε 6ος στον τελικό της ταχύτητας με χρόνο 28.70, κάνοντας κάποια λάθη που δεν του επέτρεψαν να πλασαριστεί ακόμα ψηλότερα.

Ο Μίμης Θεοδωρίδης είχε κερδίσει την 6η θέση και στον προκριματικό του αγωνίσματος, με χρόνο 24.68.

Τα μετάλλια κατέκτησαν ο Ουκρανός Μπόχνταν Κολμακόφ (20.75), ο Ιταλός Αντρέα Κονσολίνι (20.98) και ο Βρετανός Ντέιβιντ Νελμς (21.95).

Ο Μίμης Θεοδωρίδης θα αποχαιρετήσει έτσι τη διοργάνωση με δύο συμμετοχές σε τελικούς και ένα χρυσό μετάλλιο, αυτό που κατέκτησε στο αγαπημένο του αγώνισμα freestyle, μαζί με τον τίτλο του πρώτου νικητή στην ιστορία του παρκούρ στους Παγκόσμιους Αγώνες, με δεδομένο ότι το άθλημά του εντάχθηκε φέτος για πρώτη φορά στο αγωνιστικό πρόγραμμα ενός θεσμού που υπάρχει από το 1981 και αποτελεί συμπλήρωμα των Ολυμπιακών Αγώνων, περιλαμβάνοντας μια σειρά από αθλήματα και αγωνίσματα που δεν αποτελούν μέρος του εκάστοτε επίσημου Ολυμπιακού προγράμματος.